Suur munasarja tsüst 22.05.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

3 nädalat tagasi paigaldati Mirena spiraal. Nüüd käisin arsti juures järelkontrollis ja seal avastati munasarja tsüst. Tsüst on 2 kambriga ja mõõtudel 5,6x4,5 cm. See avastus ehmatas mind korralikult ja lisainfot küsida ei tulnud meelde. Arst kutsus tagasi alles 3-4 kuu pärast. Praegu ta mind väga ei häiri kui välja arvata tihedam pissil käimine, suurem kõht ja aeg-ajatine terav valu alakõhus kui liigutan või aevastan.
Internet on täis tsüsti lõhkemise jutte..ja selles valguses on täitsa hirmus 4 kuud lihtsalt oodata ja loota et ei juhtu. Kas midagi muud teha ei saa?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Tegemist on talitlusliku ehk funktsionaalse tsüstiga. Tsüst taandub reeglina iseeneselikult ajas ning mingit sekkumist ei vaja. Tsüsti lõhkemist tuleb väga harva ette. Tsüst on vedelikukogum munasarjas ja kõige sagedamini seotud mitte täielikult toimunud ovulatsiooniga. Spiraalide foonil tekib tsüste sagedamini, kuid antud juhul ei saa see väga palju Mirena paigaldamisega seotud olla, kuna spiraal oli teil paigaldatud alles 3 nädalat tagasi. Tsüst võib põhjustada alakõhus tundlikkust, torkivaid valusid, rõhumistunnet. Täiesti normaalne on kontrolli minna uuesti 3-4 kuu pärast. Varasemalt peate pöörduma ainult sellisel juhul, kui tekivad tugevad äkkvalud, mis tekitavad nõrkust või minestustunnet.