Testi vastus 16.09.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Günekoloog tegi testi, kahjuks jääb üht teist arusaamatuks.Vastus: Lameepiteeli pindmise ja vahekihi rakud. Metaplastilised lameepiteeli rakud. Esinevad endotservikaalsete rakkude kogumikud. 373887005 ((NILM) Intraepiteliaalne lesioon või pahaloomulised muutused puuduvad). Kas vastus on korras ja mida tähendavad laused: Esinevad endotservikaalsete rakkude kogumikud, HPV kõrge riski (16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) RNA. Ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 49-aastane

Suure tõenäosusega on tegemist EKVähi sõeluuringuga 50-aastastele naistele.
alates aastast 2021 on uued sõeluuringu analüüsid ja esmalt teostatakse HPV-inimese papiloomi viiruse 14 RNA tüve uuringut. Kui need 14 tüve on negatiivsed, siis edasi ei uurita. Kui kasvõi üks vähiviirus on positiivne, siis tehakse lisauuring LBC, mis teil korras NILM.
Teie saadetud vastus on vist poolik viiruste vastuste suhtes? Kui mõni HPV viirus oli positiivne, siis tuleb mõlemad analüüsid korrata aasta pärast. Kui kõik HPV viirused olid negatiivsed, siis kehtib analüüs seni, kuni on sama partner. EKVähi sõeluuringud on teil veel 55-, 60-, 65-aastaselt.
Kui olete sündinud paaritul aastal, siis lisanduvad rinnavähi sõeluuringud igal paaritul aastal kuni 68a.

HPV - (Human papillomavirus) inimese papilloomviirus.
HPV uuring - emakakaelavähi sõeluuringus omab tähtsust ainult kõrge riski HPV määramine.
Madala riski HPV ei seostu emakakaelavähi tekke riski tõusuga ja ei oma kliinilist rolli
emakakaelavähi sõeluuringus.
LBC - vedelikul baseeruv günekotsütoloogiline uuring.
NILM – (ingl negative for intraepithelial lesion or malignancy) – normaalse günekotsütoloogiklise testi vastus, analüüsis ei esine intraepiteliaalset lesiooni ega pahaloomulisi muutusi.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7