intramuraalne leiomüoom 23.08.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kolm emaka sõlmid alates 2019.a. Mai kuus Ultraheli alusel oli max sõlmi suurus 38 mm. Rohke, sage ja korratu menstruatsioon, ebaregulaarse tsükliga. Eriti mured sellest ei ole.
03.2023 CA 125 oli 71 (enne 05 2022 oli 46). Peale 05 2023 UHD soovitati emaka eemaldamisele (munasarjad ei puutu).
Kas sellel juhul on vaja teha emaka emaldamist , mis see annab?
Kas peale emaka emaldamist vähendatakse CA 125 ja munasarjavähki riski ?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, arvestades teie vanust ja väikest sõlme ,siis otsest vajadust pole emaka eemaldamiseks. Kui probleemiks vererohked mensesed, siis üks variant on tabelttravi(olemas uus preparaat!) Oleneb ka, kas teil on ka kehvveresus. Pisut kõrgeneud marker on tähtsusetu, selle pärast ei pekas emakat eemaldama. Kindlasti peate olema jälgimisel sõlme kasvu osas. Kui saabub menopaus, siis ka sõlm väheneb. Kindlasti hea teada teie perekondlikku anamneesi, juhul kui emal -vanaemal günekoloogiline vähk olnud, siis peaks kaaluma mida teha. DRKadastik