Seen? Herpes? 04.06.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Piinlik isegi pilti panna, kuid süda ei anna rahu.. päev enne, kui hakkas menstruatsioon, hakkas tupp sügelema ja kliitor läks turse ja valulikuks. Kuna sümptomid meenutasid seent (sest ka voolus oli tugevam), siis ostsin apteegist flukanosooli suukaudse tableti, sest menstruatsiooni ajal tupesisest seenevastaseid küünlaid ei soovitata. Võtsin selle sisse, kuid mis ei kadunud ära oli turses kliitor ning terve aeg tundsin kuidas see hõõrdub sideme vastu. Täna on neljas päev ja otsustasin lõpuks vaadata, mis seal toimub. Pilt on väga palju sisse zoomitud, kuid vaatepilt ehmatas tohutult. Kas see võib olla herpes? Pole elus enne sellist asja olnud ning kas see ei peaks olema sugulisel teel leviv haigus? See tähendaks, et ma oleksin pidanud saama selle oma endiselt kaasalt, aga me rääkisime nendel teemadel alati avatult ning ta ei kurtnud kunagi, et tal oleks miskit sellist. Ei mul ega endisel kaaslasel pole elus kordagi ühtegi ohatist ka mujal olnud. Kas see võib olla seenest tekkinud limaskesta lõhe, mis nüüd on paranemisjärgus? Määrin hetkel sinna peale igaks juhuks klortimasooli kreemi ning kasutan lappide asemel tampoone, et see saaks hingata.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Antud pildi järgi on väga raske öelda, millise haavandiga on tegermist, Vajalik on teha PCR test suguelundite haavandeid põhjustavatele haigustele ja testida ka Candida osas. Nii pärmseen Candinda albicans kui ka HSV ( herpesviirus) võivad põhjustada limaskestal lõhesid ja sellega seotud sügelust või valu. Kuii testimisel selgub, et tegemist on HSV-ga, siis tuleb teha viirusevastast ravi,. Raviga kiireneb paranemistprotsess ja see aitab edaspidi haiguse ägenemisi vältida. Mis puutub HSV-ss, siis ta võib olla pikki aastaid latentsena, põhjustamata ühtegi kaebust.