Tupeseen? 22.10.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lugupeetud doktor,

kas on võimalik, et tupeseene tõttu tekkivad tupeava ja päraku vahele haavakesed, mis tavaliselt küll paari- kolme päeva jooksul kaovad, aga vahepeal on siiski piisavalt valulikud. Tavaliselt need ei sügele, muid villikesi ka ei ole.

Kas ka herpese puhul võivad sellised nähud tekkida? Herpese antikehad on mul veres leitud, aga avaldunud ei ole haigus kordagi (vähemalt mitte villilise lööbena). Kas selliset haavakeste puhul oleks kasu mõnest seent ravivast kreemist?

Hetkel tarvitan antibiootikume, ravi alguses võtsin diflucani (150 mg). Seenega olen hädas päris sageli... kas see annus oli liiga väike?

Püüan loomulikult ennast hoida ja võimaluse korral ise ravida, sest mitu korda kuus arsti vastuvõtule ju ei pääse, kuid efekt on lühiajaline. Kas pikem diflucani ravi oleks mõeldav? Olen seda kahel korral tarvitanud (raviti ka partnerit), aga mõne aja pärast oli kõik jälle endine. Milline on kõige efektiivsem lokaalne ravim?

ette tänades,

murelik

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Tere murelik!

Teid nägemata, uurimata ja vajalikke analüüse teostamata on keeruline soovitusi anda. Õige on ravida põhjust, mitte sümptoomi. Seetõttu on vajalik õige diagnoos, mis on sageli palju mõtlemist nõudev ebatüüpilise kliiniku puhul.

Vastan võimaluse piirides:

-tupeseene puhul on võimalik mitmesugune kliiniline pilt

-herpese puhul on tüüpilise kliiniku puhul villid, ravimite koostoimel võib ka see erineda ja villide purunemisel on keeruline olukorda nägemata anda hinnangut

-seenekreemid ravivad vaid teatud seeninfektsioone, need on retseptiravimid

-antibiootikumid on tõesti sagedasimad seeninfektsiooni ägenemise põhjustajad

-Diflucan on kaasaegne ja kvaliteetne ravim, annus sõltub olukorrast

-kindlasti tuleb pöörduda naistearsti vasuvõtule kui soovite õiget ravi

-Diflucani on erinevates annustes ja on erinevaid raviskeeme vastavalt haiguse kulule ja kliinikule

-ka lokaalseid ravimeid on erinevaid (kõik on retseptiravimid)

Kui tuleksite minu vastuvõtule, püüaksin selgitada haiguse olemust ja ägenemise põhjusi; kindlasti on vajalik külv seeninfektsioonile tekitaja täpsustamiseks ja vajadusel ravimtundlikkus parima ravimi täpsustamiseks.

Pöörduge arsti vastuvõtule.

Naistearst G.Litter