Määrimine enne õiget menstruatsiooni 31.05.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 26-aastane. Sünnitasin oma teise lapse 2021a novembris. Imetasin last 1 aasta ja veidi peale. Kui laps oli 9-kuune tekkis esimene menstruatsioon peale sünnitust.
Algul oli väga ebaregulaarne ja vahel jäi isegi mõni kuu vahele aga ma ei muretsenud, sest olen lugenud et menstruatsioon taastubki umbes 6kuud.
Nüüd ongi juba umbes pool aastat päevad enamvähem regulaarsed. Tsükkel on vahel 26päeva pikk, vahel ka 34 päeva...iga kuu erinev. (26-34 päeva). Ma ei tea kas see on okei, et iga kuu erineva pikkusega tsükkel on aga pigem teeb mulle muret et iga kord umbes 3-7 päeva enne menstruatsiooni hakkab mul määrima heleroosat verd, ja ikka nii et lapp peab all olema. On ka nii juhtunud, et vahepeal nt 2 päeva ei ei määri ja siis hakkab jälle määrima ja siis lõpuks alles hakkavad õiged päevad.
Määrimise perioodil ja veidi enne sedagi (umbes 7 päeva enne menstruatsiooni algust) on ka üldine halb enesetunne, näiteks peavalu, süda paha, rinnad valusad, nõrkus, energiat pole, närvilisus, näonahk halb (punnid). Kui päevad hakkavad siis need sümptomid kaovad.
Kas oskate öelda millest selline asi? Hormoonidega midagi sassis? Käsisin jaanuaris naistearstil, võeti pap test ja proovi haigustele, olid kõik korras olnud. Minu määrimise jutu peale ei teinud arst väljagi ja ütles et küll üle läheb aga siiani ei ole läinud ja väga halb on olla. Juuni lõpuks sain uue aja uuele arstile. Eks vaatan mis ta räägib aga küsin ka enne siit Teie käest kui väga healt arstilt et mis mul ometi viga võib olla? Hormoon ravimeid, beebipille ega midagi pole kasutanud. Söön ainult kilpnäärme alatalitluse rohtusid ja käisin jaanuaris ka seda kontrollimas igaksjuhuks (oli korras).
Tahaksime mehega veel ühte lapsukest aga enne ei julgegi uuesti rasestuda kui sellised jamad.
Ootan väga Teie vastust.
Lugupidamisega,

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Tsükkel võib nädala piires kõikuda ja see on normaalne. Iga tsükkel on ettevalmistus raseduseks ehk hormonaalsed muutused vastavalt tsüklile on seotud ovulatsiooni ja menstruatsioonieelse ajaga. Kui toimub rasestumine, siis teatud hormoonide tase jääb kõrgemaks ning menstruatsioon jääb ära. Kui rasestumist ei toimu, siis tsükli teises pooles toimub osade hormoonide langus ning sellega seoses võib muutuda ka enesetunne. Seda nimetatakse premenstruaalseks sündroomiks ehk PMS. Hormoonitaseme langus võib vahel põhjustada emaka limaskesta pindmist irdumist enne tavapärase veritsuse algust ja see ongi päevade-eelne määrimine. See ei ole ohtlik ja eraldi ravi ei vaja. Ajas ning tsüklist tsüklisse võib määrimine ja PMS olla erinev. See on samuti normaalne ning eraldi lisauuringuid ei vaja. Tsükliga seotud enesetunde muutused on suures osas seotud eelkõige östrogeeni ja progestreooni tasemega. Apteegi käsimüügis on olemas mungapipra viljade ekstrakti tabletid, mis aitavad leevendada PMS. Võetakse 1 tablett päevas 3-6 kuud. PMS ei sega rasestumist. Tulevikus sobib rasedusvastase vahendina kasutada nn. pika tsükliga rasedusvastaseid tablette nagu Yaz või Zlynda.