Hiv ja muud suguhaigused 03.03.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kas hiv-i nakatumine on tõenäoline ujulas? Nt kui maas on vereloik ja sealt palja jalaga läbi kõndida? Inimene kukkus ujulas libeda põranda tõttu ja lõi pea vastu maad. Peast tuli rohkelt verd ja inimesed kõndisid vereloigust läbi. Nt kui inimese kannas on lõhed ja veritsev inimene on hiv pos, mida me muidugi ei tea, kui suur on nakatumise tõenäosus? Ja muidugi nende veritsevate jalgadega minnakse ka ujuma..kloor küll peaks tapma bakterid, aga siiski... Kraabib kuidagi hinge, kas olen seadnud oma lapsed ohtu?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 42-aastane

Rohkem infot saab lehelt hiv.ee. Tegemist on viirusnakkusega, mitte bakteriaalsega.
Kirjeldatud olukorras hiv nakkust saada on oht pea olematu ehk võimatu. Viirused ei ole nii püsivad väliskeskkonnas.
Mure vähendamiseks saaksite ise teha tasuta uuringud:
https://synlab.ee/arstile/tasuta-testimine-ja-noustamine/
Lisaks HIV testile on tasuta ka B- ja C-hepatiidi analüüsid, tasulise teenusena saab vajadusel end testida mitmete teiste sugulisel teel levivate nakkuste osas. Suguhaiguste teste saavad patsiendid teha ka tasu eest SYNLABi patsiendiportaali kaudu. Analüüside tulemused saab kätte samast proovivõtupunktist.

Jätke esialgu lapsed sellest ärevusest eemale, lastel on tugev immuunsus, noortel on noored organid, ka nahk ja limaskestad.
Soovitav on nii ennast kui ka lapsed vaktsineerida teiste viiruste, n HPV, viiruste vastu:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud
Praktiseeriva eriarstina võin öelda, et Eestis on peamiselt sugulisel teel levivate infektsioonide tase veel madal.
Küll aga informeerige ujula juhtkonda sellest juhtumist. Kurb, kui sellised olukorrad juhtuvad.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7