Hormoonid 16.10.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 43 aastane naine, 161 cm, 63 kg, kaks last (6a, 2a). Viimase poole aasta jooksul on mureks üldine väsimus, "udune" enesetunne, surinad ja valutorked labakätes, labajalgades, näopiirkonnas, lihastõmblused erinevates piirkondades, "kruttiv" tunne selgroopiirkonnas. Olen pöördunud neuroloogi poole, analüüsitulemused, pea- ja kaela MRT olid korras ning neuroloogiliseks diagnoosiks ei leitud alust.
Küsin, kas minu sümptomid võiksid olla seotud hormonaalsüsteemiga? Olen täheldanud mustrit, kus alates ovulatsioonist on enesetunne parem kuni menstruatsiooni alguseni, peale menstruatsiooni lõppu hakkab enesetunne taaskord halvenema.
Menstruaaltsükkel on keskmiselt 28-31 päeva pikk, suhteliselt regulaarne, kuigi varieerub mõnede päevade raames, kohati on vereeritus tugev, mensturatsioon kestab keskmiselt 3-4 päeva, esineb tupekuivust ja limaskestade punetust ja ärritust. Minu enda günekoloog leiab, et pole põhjust hormoone uurida, kuna tsükkel on regulaarne, menstruatsioone ära ei ole jäänud, päevade vahepealset vereeritust ei ole, rinnad valusad ei ole, kuumahooge pole. Rasedusvastaseid preparaate hetkel ei kasuta ega pole kunagi varem ka kasutanud.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Olen raviarstiga nõus: "Minu enda günekoloog leiab, et pole põhjust hormoone uurida, kuna tsükkel on regulaarne, menstruatsioone ära ei ole jäänud, päevade vahepealset vereeritust ei ole, rinnad valusad ei ole, kuumahooge pole." Viisakas termin on ealised muutused. Kõik me vananeme iga päevaga ja kõik on muutumises iga päev. Panin tähele, et perekonnas on kaks väikest last, see ongi väsitav ja kurnav.
I faasis on ülekaalus östrogeensed hormoonid, mõni on neile väga tundlik. Rinnavähi arstid seetõttu hoiatavad östrogeenste hormoonide lisamise eest.
Kui soovite täpsustavaid uuringuid, siis soovitan SynLab tasulist võimalust konsulteerida professionaalse laboriarstiga, soovitan dr Jüri Laasikut PhD endokrinoloogia:
https://ee.minu.synlab.ee/laboriarsti-eel-ja-jarelkonsultatsioon/

Alates 40 on tähtsaimad onko-günekoloogilised uuringud, eriti EKVähi sõeluuringud. Kahjuks alates 45 algab üleminekuiga. Menopaus meie kliimavöötmes saabub keskmiselt 51,5-aastaselt (norm 45-55) ja muutused on enne menopausi juba 8 aastat. Menopaus on kinnitatud siis, kui aasta jooksul ei ole olnud menstruatsioone.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7