Teismelise menstruatsioonihäired 23.05.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Sooviksin nõu millise arsti poole pöörduda või siis milliseid tasulisi analüüse oleks vaja tellida lapsele. Esimene menstruatsioon algas 2020 jaanuaris. Tsükli pikkus 24-25 päeva, menstruatsiooni kestus keskmiselt 7 päeva. Enamasti on päevad alanud ajal mil menstruatsiooni äpp on ette ennustanud. Nüüd aprillis oli ainult ühel päeval määrimine ja päevi ei alanudki. Sel kuul kui algasid päevad on need kestnud juba 14 päeva. Pigem on määrimine ja üks side ei saa ööpäeva jooksul täis. Päevade algusest kuni aprillini on päevad pigem väga vererohked olnud. Kasutas ka päeval öösidemeid. Kõhuvalud olid ka tugevad, koos iiveldusega peaaegu iga kuu mingid päevad.
2019 veebruaris olid lapsel väga tugevad alakõhu valud, pigem paremal või keskel. See kestis 2 nädalat. Koos sellega iiveldus, oksendamine, kõõksumine. Käisime perearstil ja võeti vereanalüüsid mis olid korras. Pool aastat tagasi kordusid samad valud, iivelduse oksendamine ja kõõksumisega, mis möödusid ühe päevaga, päevadega see seotud ei olnud. Ma ei tea kas see on oluline aga tal olid ka väga tugevad striiad rinnal ja tuharatel, mis nüüdseks on peaaegu kadunud. Lasime synlabis teha lapsele terviseriski paketi analüüsid. Normist oli väljas ainult d vit, 38. Kaal on kõikunud 2-3 kg viimane aasta. Stressi on ka. Lapse kaal 54 kg ja pikkus 161cm. Võtame D vitamiini ja kõhuvalu vastu Paracetamoli ja NoSpad.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Menstruatsioonitsükli kõikumisi esineb teismeeas sageli ja see on seotud munasarjade töö häirega. Põhjuseks võivad olla nii kaalukõikumised kui ka stress ja emotsionaalne pinge. Põhjusi võib olla palju, ka näiteks ravimite tarvitamine või mõni kaasuv terviseprobleem, ka covid viiruse läbipõdemine jne. Tütre kehamassiindeks on normis ja ka suuri kaalukõikumisi pole olnud. Väga positiivne on ka see, et varem on tsükkel regulaarne olnud. Vajate günekoloogi konsultatsiooni, normaalse regulaarse tsükli käivitamine on võimalik. Toidulisanditest soovitan hakata kasutama kuningakepiõli kapsleid. Kõhuvalu, iiveldus ja oksendamine pole seotud tekkinud tsüklihäirega, seega vajate selles osas täiendavaid uuringuid.
Heade soovidega,
dr. Katrin Seidelberg