Valu alakõhus, sage urineerimine ning ebamugavustunne tupes 02.02.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Kaks aastat tagasi diagnoositi mul pärast juhukontakti kondüloomid, mistõttu tegi arst mulle HPV-viiruse proovi. Kõrge riskiga HPV-d ei tuvastatud ning võeti ka PAP-analüüs, mis oli tookord korras.
Kondülloome ravisin ning rohkem neid pole 2a jooksul esinenud.

2 ,5 nädalat tagasi tekkis mul alakõhus pakitsus, välised suguelundid olid nädal aega nagu paksenenud ning emakas ja tupp tundlikud ja voolus oli rohke (läbipaistev). Siis tekkis pärast vahekorda valulikkus tupes ning on sagenenud ka urineerimine- pean käima WC-s väga sageli ning samas vahel ei tulegi väga sealt midagi. Alakõhus on selline tuim pakitsus või valu, oleks nagu emaka allosas... Tupp on samuti tundlik, seal sees nagu kuumaks. Vahekorda olen vältinud.

Käisin naistearsti juures, ta vaatas mu läbi ning ütles, et emakas ja munasarjad on vaatlusel korras, samuti ka tupp ning tupeseinad ilusti roosad. Ütles, et kui kaebused jätkuvad, siis pöörduksin uuesti, kuid ma ei saanud mingisuguseid juhiseid, kuidas ennast selles olukorras aidata. Ühtegi proovi ta ei võtnud, ütles et varasemad STL testid on
kõik korras ning kui partner on sama, siis tõenäoliselt suguhaigusest need sümptomid pole. Valu vastu soovitas valuvaigistit, kuid see valu ei ole niiiii suur.

Minu küsimused on
1) Kui 2 a tagasi tehti HPV uuring ja ei avastatud kõrge riskiga HPV, oli sellest juhukontaktist möödas 1,5 kuud. Kas see on piisav aeg või ma peaksin laskma HPV analüüsi ja PAP analüüsi korrata?

2) Mis võib olla minu praeguste kaebuste põhjuseks? Kas võib tegu olla kondüloomide uue puhangu sümptomitega (kuigi kondüloome günekoloog läbivaatlusel ei täheldanud)?

Tänan ette!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kui 2 aastat tagasi on tehtud HPV+ PAP test ja analüüsid on olnud korras (PAP NILM, HPV negatiivne), siis pole vajalik teste uuesti korrata. Teile on hiljuti tehtud läbivaatus ja kondüloome pole leitud. HPV ja kondüloomid ei põhjusta sagenenud urineerimist, pakitsust alakõhus ega valu vahekorra ajal. Soovitan kõigepealt teha uriini analüüsi ( bak. külvi), kuna sümptoomid viitavad kuseteede infektsioonile. Samuti soovitan naistearst juures testida Ureaplasma urealyticumi ja Mycoplasma genitaliumi suhtes. Kui kaebused püsivad, siis soovitan praegu kasutada looduslikke preparaate (näiteks Karpalact, Urinal või Symbiosys cystalia).