Valu tupes ja pissimisel 06.09.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Probleem järgmine, et 4 päeva on olnud valus pissida ja tupes oleks nagu põletustunne ja sügeleb. Tupp tundub ka nagu oleks paistes ja pissides oleks selline tunne nagu põis tahaks välja tulla. Samuti oleks see nagu kivikõva. Peale pissimist ainus mis valu vastu aitab on külm vesi.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on väga suure tõenäosusega tupepõletik ehk kandidoos. See haarab ka kusiti ja urineerimine on valulik. Vahel võivad nii tupepõletik kui põiepõletik esineda koos, kuid põiepõletiku peamine tunnus on tugev pakitsustunne põie piirkonnas, väga sage ja valulik urineerimine. Seenpõletiku korral on sageli tupes limaskestad turses ja punetavad, esineb rohkenenud paksemat puderjat valgevoolust ning põhikaebuseks on sügelus ja kipitus.
Esmasena kasutage apteegi käsimüügist Canesten küünalt ööseks ja Klotrimasol kreemi mitu korda päevas ja ööseks. Vahekorras ei ole soovitav olla 5-7 päeva. Jooge rohkelt vedelikku, vältige rafineeritud magusat ja nisujahutooteid. Peske spetsiaalse õrna intiimpesuvahendiga. Kui urineerimine on sage ja valulik, siis on soovitav teha perearsti juures ka uriini analüüs koos bakteriaalse külviga, et otsustada vajadusel lisaravi suhtes.