Sünnitusjärgne roojapidamatus 30.12.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mul oli 15 päeva tagasi vaginaalne sünnitus. Sünnituse käigus teostati episiotoomia.
Haigla epikriisist põhidiagnoos: iseneneslik e spontaanne üksiksünnitus, iseeneslik peaseis-sünnitus
Kaasuv haigus: sünnitusaegne lahkliharebend, sünnitusaegne teise astme lahkliharebend
Platsenta ja lootekestade verejooksuta peetus, platsenta verejooksuta peetus
Loote kuklaseisu tagumine teisend
Lootevee enneaegne puhkemine, lootevee enneaegne puhkemine kuni 24 enne sünnituse algust
Hüpotüreoos
Sünnitusjärgse perioodi veenitüsistused, hemorroidid sünnitusjärgses perioodis.

Platsenta peetuse tõttu oli teostatud emakaõõne manuaalne revisioon, lisaks oli õmmeldud 2.astme lahkliha rebend. Sünnitusjärgne periood kulges normipäraselt. Väljendunud hemorroid. Lahkub koju koos lapsega heas üldseisundis.

Sünnitusjärgselt on mul selline probleem, et ma ei suuda kontrollida roojamist. Kaka tuleb lihtsalt püksi. Tunnen õrnalt, et midagi on tulemas, aga ei jõua wcsse. Rääkisin sellest probleemist nii haiglas olles kui ka perearsti visiidil. Suhtumine oli, et „läheb üle“ ja „füsioteraapia aitab“. Olen nüüd sirvinud patsientide infomaterjale ja seal soovitatakse samas pöörduda arstile, kui ei suuda kinni hoida kõhugaase või rooja.
Sünnitusjärgne kontrolli aeg ämmaemanda juurde on 2 kuud pärast sünnitust. Kas roojapidamatus on episiotoomia järgselt tavapärane? Kas selle probleemiga peaks hakkama kohe tegelema, mitte alles 2 kuud pärast sünnitust või laheneb see probleem iseeneslikult?
Sünnituse järgselt oli mul veel on palavik 7-8 päeval pärast sünnitust. Aga siis pigem rinnapõletiku tõttu. Rind olid kõva, punane ja 39+ kraadi palavik. Perearst määras antibiootikumid. Tagantjärgi nüüd mõtlen, et kas lisaks rinnapõletikule võib midagi ka altpoolt sisemiselt katki olla, mis ka palavikku tekitas? Kas võib olla seos episiotoomiaga? Haiglas ämmaemand õmbluse koha vaatas üle ja ütles, et on ok.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 35-aastane

Teil on õigus, ikka kohe tuleb leida põhjus ja lahendus. Soovitan kohe broneerida aeg Tartu Ülikooli Naistekliiniku arst-õppejõule dr Tiiu Hermlinile ja kirurg dr Margot Peetsalule. Nemad on suurimate kogemustega lahkliha kirurgia probleemide lahendamisel. Kui jätte hätta, siis saatke minu töömeilile glitter@naistearst.ee oma isikukood, telefoni nr. Võin ise pöörduda kolleegide poole. Kaugnõustamise teenus meie asutuses 17€.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7