Laproskoopia ja rasedus 21.10.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on selline küsimus,et umbes eelmise aasta suve lõpul tehtu mul laproskoopia. Mul oli emakaväline rasedus. Käisin 2 korda opil. Esimene kord oli kui emakavälinerasedus sai alguse ja teise korra siis kui selle järgne põletik tekkis ja tüsistus eemdaldati. Eemaldati vasakult poolt munajuha. Käisin ka järelkontrollis. Arst ütles,et kõik on ilus puhas. Parem poolne pidi ilus puhas olema sammuti. Küsisin ka rasestumis võimaluse kohta. Öeldi,et jah rasestumine on vôimalik. Kuid kunagi ei tea kas järgmine kord vôib emakaväline tulla vôi mitte.
Nüüd on sellest äkki aastake vôi üle selle möödas. Mul on kaks küsimust.
Kas on normaalne kui ma olen mehega vahekorras ja môlemal munasarja vahel nagu lööb valu kiirged sisse vahel isegi harva niisama. Mitte koguaeg. Niisma olles väga harva. Kas see on tingitud operatsioonist. Et vôimalik,et peale operatsiooni ongi muutused kehas sellised,sest midagi on ikkagi teisiti vôi on see seotud mingi muu asjaga. Kas enne päevi näiteks voib ka seotud olla? Ja teine küsimus on,et olen üritanud rasestuda mehega. Ta on mulle koguaeg sisse lasknud. Kas asi voib olla selles emakavälisest operatsioonist kunagi ja kasutatud SOS pillidest kunagi,et akki voivad need muuta rasestumist voi on hoopis sellega , et naistel teatud tsüklis on rasestumine rohkem tôenäilisem ja et kas siis see loeb ka, kui ma liiga ruttu lasen spermal väljuda tupest? Mehega olen muidugi alles lühikest aega koos olnud kuskil 5 kuud. Et kas vôib ka olla, et kohe ei pruugi klappida. Olen ka kuulnud,et paarid kes lühikesel perioodil üritavad rasestuda et kohe ei pruugigi klappi olla kuna uus partner ja voib môjutada. Siinkohal nagu jäävad mul küsimärgid endal. Et millest tulevad need probleemid.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Valulikkust seoses vahekorra ja menstruatsiooniga võib pigem mõjutada tsükkel ja teil võivad olla eelnevatest operatsioonidest liiteid kõhuõõnes, mis samuti teatud asendite juures võivad anda torkivaid valusid. See ei ole ohtlik.
Rasestumise tõenäosus on teil 50% võrreldes naistega, kel on mõlemad munajuhad alles. Kui teil ei ole regulaarse suguelu foonil õnnestunud 1-2 aasta jooksul rasestuda, siis on soovitav kontrollida üle olemasoleva munajuha läbitavus kas kontrastainega ultraheli uuringuga või diagnostilise laparoskoopia abil.
Kunagi kasutatud SOS pillidel mingit pikemat toimet rasestumisele ei ole.
Kui teil on regulaarne tsükkel, siis kõige soodsam aeg rasestumiseks on tsükli keskmine nädal ehk tsükli 11-15 päev. Sel ajal on soovitav olla sagedamini vahekorras.