47 rasedaks 04.03.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 47-aastane ja meil abikaasaga (48) on pikemat aega soov veel üks laps saada. Kuid on olnud kaks katkemist, 2019 veebruaris ja 2020 detsemberis.Viimane kord sattusin veritsemisega kahe nädala jooksul 4x EMO-sse, kus 6-7 nädala vanust rasedust peeti nii pisikeseks, et ei pakutud muud peale koduse jälgimise. Veel päev enne katkemist ÄE visiidil oli näha, et loode on kasvanud ja veritsemise põhjust ei leitud.
Oleme pöördunud ka viljatusravi kliiniku poole, kuid sealt öeldi, et minu vanuses rasestuda ongi üks suur ime. Mõistan seda. Kuid see ime on 2 korda juhtunud täiesti spontaanselt.
Kuidas oleks siiski võimalik, et see beebi ikkagi meie perre jõuaks? Kas on mõeldav munaraku arengu stimuleerimine? Kas on võimalik toetav ravi raseduse algusest peale, et ei tekiks katkemist? Jah, tean võimalikke riske lapse ja enda tervise osas, kuid oleme valmis neid riske võtma.
Eelnevalt kaks rasedust ja sünnitust: 1996 (surnult sünd 37 nädalal) ja 1999 ajaline laps keisrilõikega.

PS! Kindlasti ei ole ma valmis kasutama doonorit.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Naise viljakus langeb peale 40+ vanust kiiresti ja sagedamini esineb ka varaseid raseduse peetumisi ja katkemisi. Olen nõus, et 47-aasta vanuses on spontaanne rasestumine vähe tõenäoline, kuid siiski mitte võimatu. Ravi ovulatsiooni esilekutsumiseks ja raseduse toetuseks on muidugi võimalik teatud tingimustel teha. Selleks peaks eelnevalt hindama viljakust mõjutavate hormoonide taset. Kahjuks ei selgu kirjast, kas Viljatusravi keskuses on tehtud analüüse ja uuringuid.