Kas midagi on valesti ja peaksin arsti poole pöörduma? 17.02.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul on tsükkel alati regulaarne olnud. 30 päeva ja 7 päeva jutti. 3 esimest päeva vererohke ja siis 4 päeva määrib. 1 korra on ka 2 kuud vahele jäänud 12 aastat tagasi, aga siis oli stress. No on ka 1 /2 päevaseid kõikumisi ja kõhuvalu on kahel esimesel päeval.
1 jaanuar algasid päevad ja kõik oli nagu ikka. 30 jaanuar algasid uued. 11 päeva hiljem algas pruun veritsus ja kõhuvalu. Järgmine päev oli määrimine väga tugev ja pesukaitse tuli hügieensideme vastu vahetada. 3 päeval oli veritsus väga tugev ja on siiani. Täna on veritsus juba 8 päeva kestnud ja ei näi lõppu tulevat. Kõhuvalu on ka. Mitte tugev, aga vahepeal häirib. Rasedustesti tegin ka igaks juhuks juba teisel päeval, kui määrimine tugevam. Mõtlesin, et ov ehk selle tõttu, aga see ei saa olla ju nii kaua ja pole varem kunagi olnud ov ajal määrimist.
Mis olla võiks, kui sümptomeid kuulata ja kas peaks arstile minema?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Tsükli keskel esineb veritsust kõige sagedamini seoses ovulatsiooniga, kuid see on tavaliselt minimaalse verega ja mitte üle 5 päeva. Harva on võimalik aga ka suurem ja pikem veritsus. Kui tegemist on hormonaalset päritolu vereeritusega, siis on võimalik veritsus ka hormoonraviga peatada. Ebakorrapäraste verituste põhjusi on tegelikult palju. Põhjuse väljaselgitamiseks soovitan pöörduda naistearstile. Välistama peab võimalike põhjustena ka emaka müoomi, polüübi, emaka limaskesta hüperplaasia, munasarja tsüsti, põletiku jm.