Määrimine Delamonie minipillidega 09.02.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Sünnitasin oma viimase lapse novembris 2019 ja pärast sünnitust kirjutati mulle välja Cerazette'i minipillid, mida olen nüüd alla aasta võtnud. Laps on praegu 1 a ja 2 k vana, siiani imetan ja lähikuudel ei plaani veel lõpetada. Menstruatsiooni ei olnud mul seni tekkinud, kõrvaltoimeid Cerazette'iga ei täheldanud.

Viimati ostsin Cerazette'i asemel välja sama toimeainega Delamonie pillid, mida olen nüüd regulaarselt võtnud. Kui olin Delamonie'd võtnud üle 1,5 lehe, tekkis määrimine (2. veebruaril). Nüüd on see kestnud nädala, mõnel päeval väga vähe, teisel veidi rohkem, aga praeguseks tundub, et see on juba konkreetselt verejooks.

Kas see võib olla menstruatsioon, mis lõpuks algas ja nii pikalt kestab? Või ongi see üks neist kardetud kõrvalmõjudest, mis võibki nüüd kestma jääda? Kas see võib olla seotud pillide vahetusega (kuigi toimeaine on sama)? Kas olukord võib muutuda, kui nüüd mõne päeva pärast jälle Cerazette'i võtma hakkan, või pigem tuleks minna arsti juurde?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, nende pillidega võib lõpuks tsükkel muutuda ebaregulaaarseks ja tekivad vaheveritsused. Seni kuni toidate rinnaga te muid preparaate ei tohigi võtta. Kui enam ei toida, siis soovitan selle toimeainega pillid vahetada kombineeritud pillide vastu, siis on teie menstruaaltsükkel kontrolli all. Seni aga jätkake ikkagi minipillidega niikaua kui toidate last rinnaga. Võimalik, et vahetatud minipillid(toimeaine küll sama) tekitasid sellise olukorra. Kui te plaanite veel pikemalt rinnaga toita, siis soovitaks isegi vahetada minipillid eelmiste vastu. Samas ma ei saa karanteerifda, et Cerzettega ei teki sama olukord. Võimalus on ka et teil piima hakkab vähemkas jääma, ka siis võib organism nii reageerida. Mitteimetav naine, kes tarvitab muudel põhjustel minipille, võib samuti tsükkel muutuda ebaregulaarseks ja tekkida vaheveritsed , seetõttu sobivad minipillid vähestele. Imetamise ajal on olukord teine ja on ainus võimalus kasutada just minipille. DRKadastik