Häbememokkade operatsioon 14.01.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mind huvitab häbememokkade vähendamise operatsioon.
Käisin oma günekoloogi juures Ida Tallinna Keskhaiglas. Rääkisin temaga, seletasin, et häbememokad tekitavad ebamugavust. Näiteks, kui teen sporti, seksides ja üldse nad kogu aeg paistvad aluspesust välja ja on vaja need tagasi panna. Mul on üks ja sama partner juba 16a ja soovin operatsiooni teha, mitte ilu pärast. Varem see nii suureks probleemiks polnud. Ei tea, mis on muutunud, aga nad on rohkem veninud ja hõõruvad.
Minu küsimus teile seisneb selles, et kas Eestis tehakse 2021 aastal seda haigekassa kulul? Minu günekoloog ütles, et haigekassa praegu üldse ei maksa selliste operatsioonide eest, isegi siis kui on näidistused. Kas on see nii, või sõltub juhtumist? Arst leiab ise, et operatsiooni peaks tegema. Vaatasin teie vastusi teistele inimestele, kus te vastate, et saab teha ka haigekassa kulul (kas on sellest ajast midagi muutunud?). Kuhu võiks Tallinnas pöörduda, et saada aega tasuta operatsioonile? Olen 32aastane naine, sünnitanud pole, plaanis ka ei ole. Vaatasin erakliinikuid, seal on väga kõrged hinnad u 2000 eur, sooviksin teha tasuta.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 32-aastane

Nõustun teie raviarstidega Keskhaiglast. Praegusel kriisi ajal on meedikud ja meditsiin üle koormatud ning ressursse tuleb jagada mõistlikult, et säilitada meditsiinisüsteem ja abi pakkujad.
Kirjutate, et sünnitada ei ole plaanis. Siis tuleb hakata tõesti koguma raha operatsiooni jaoks, mis ei ole elulise tähendusega. Soovitan Erahaiglat Fertilitas, kus on võimalik ka järelmaksu graafik, koos partneriga ei ole see suur investeering.
Veelgi tähtsam aga on koguda raha ka HPV vaktsiinidele, et kaitsta end emaka kaela vähi jt HPV kõrgete riskide viiruste poolt põhjustatud vähihaiguste eest, meil Gardasil 9 130€
https://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7