Rindade tervishoid 15.12.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Sooviksin Teie arvamust selle kohta, kas pikemalt kestev ebaõige rõhuasetus rindadele (näiteks tugevdatud lameda pinnaga vest) võib mõjuda halvasti vereringele, kas võib tekitada armkoe, mis omakorda võib kaasa aidata rinnavähi tekkele?
Kui pikk võiks olla rõhuasetuse aeg- kui üldse?
Tänud.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Suurem rõhk, surve rindadele pikema aja vältel ei soodusta otseselt rinnavähki.
Rindade pahaloomulist kasvajat soodustab pärilikkus, ülekaal, suitsetamine, pikaaegne kõrge östrogeenisisaldusega preparaatide kasutamine. Lisariski annab mitte sünnitamine või väga pikaaegne imetamine (üle 2 aasta).
Oluline on regulaarne rindade kontroll ( 40-50 eluaastal üle 3-4 aasta mammogrammid ja sagedasem enesekontroll peale menstruatsiooni). Alates 50.eluaastast regulaarselt rindade sõeluuringul osalemine.