Munasarja tsüst ja rasestumisvastased vahendid 10.02.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Läksin nädal tagasi emo-sse alakõhu ja -seljavaluga. Seal midagi ei leitud, aga nüüd avastas naistearst, et paremal munasarjal on tsüst lõhkenud. Peale emos käiku sain valuvaigistitega valu kontrolli alla. Praeguseks (täpselt nädal möödas) natuke ikka tuikab, rohkem alaseljas. Naistearst ütles, et hormonaalsete rasestumisvastaste vahenditega saab selle kontrolli alla. Võtsin 6 aastat antibeebipille. Nüüdseks pole umbes 1,5 aastat midagi kasutanud peale kondoomi. Arst soovitaski pille uuesti kasutama hakata, aga kuna mul eelneva tarbimise jooksul esines korduvalt auraga migreeni, siis keeldusin. Selle peale soovitas ta hoopis nuvaringi, mis on ka hormonaalne vahend. Saan aru, et auraga migreeni puhul ei tohiks neid kasutada. Kas tõesti pole muud varianti tsüstide esinemise vähendamiseks kui võtta hormonaalseid vahendeid?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 23-aastane

Kui neuroloog on kinnitanud diagnoosi auraga migreen, siis KHK-kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon ei ole soovitav. Ei ole ka päris kindel, et nendega saaks munasarja vedelikke ehk tsüste ravida. Mõni teooria väidab, et siis just tekivad tsüstid. Küll aga ei ole tsüstid (elu)ohtlikud ja vahel kuuluvad normi hulka, vähemalt kuni 4cm.
Mittehormonaalsetest vahenditest on hoidumiseks: kondoomid, Pharmatex sari, viljakusmonitor.ee
Millal plaanite rasestuda ja sünnitada? See on ka üks võimalustest.
Noortel on munasarjade tsüstid ehk vedelikud üsna tavapärane kui neil ei ole kasvutendentsi.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee