günekoloogi analüüside vastused 14.02.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 31a naisterahvas, sünnitanud ei ole. Hetke kaebused on valulikkus ning sügelus. (seent ei ole tuvastatud). Hiljutisel visiidil günekoloogi juurde sai tehtud nii üldine suguhaiguste test kui ka PAP test. Sugulisel teel levivate haiguste test oli negatiivne ning PAP testi tulemusi veel teada ei ole, küll aga tekitas küsimusi tuvastatud
haruldased epiteelirakud, mõned leukotsüüdid ning
üsna palju doderleiini batsilli.
Mida selline testi tulemus täpsemalt näitab?

Suur tänu Teie vastuse eest.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
PAP test hindab epiteelirakke emakakaela pinnalt ja emakakaela kanalist. PAP testi kirjeldamiseks kasutatakse spetsiaalset klassifikatsiooni. Kui PAP testi vastus on NILM- see tähendab, et tegemist on normaalsete rakkudega. Kui analüüsis on atüüpilised epiteelirakud, siis hinnatakse nende raskusastet ja kirjeldatakse klassifikatsiooni alusel: LSIL, HSIL jne. PAP testi kirjelduses hinnatakse ka leukotsüütide hulka ( rohkelt leukotsüüte viitab põletikule). Laktobatsillid ehk piimhappebakterid ( Döderleini pulgakesed) kuuluvad tupe normaalsesse mikrofloorasse. Piimhappebakterid on vajalikud, et tagada tupes normaalne pH (tupe keskkond on happeline ja seda tänu laktobatsillidele). Kui laktobatsille on tupes liiga palju, siis see põhjustab kipitust ja sügelust ning ka põletavat tunnet vahekorra ajal. Sellist seisundit nimetatakse laktobatsilloosiks. Et normist happelisemat tupe keskkonda aluselisemaks muuta, siis raviks kasutatakse tupeloputusi või istevanne söögisoodalahusega ( 2 teelusikat söögisoodat 1 liitri sooja vee kohta).