Tsükklihäire? 28.01.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Minu mure algas detsembrikuus kui pidid algama päevad, tuli kahel päeval pesukaitsmele vaid paar tilka ja kogu lugu. Muidu on päevad ikka umbes 4 paeva ja normaalse koguse verega. Mõtlesin et olgu, kuna korraks suvel oli sama lugu ja ultraheliga vaadates tundus koik okei siis ei paanitsenud väga. Nädala pärast hakkas uuesti määrima, natuke tugevamalt aga siiski mitte nagu päris päevad.Käisin naistearstil, vaadati yle ultraheliga. Limaskest oli 0,8 ja miskit erilist ei avastatud. Munasarjad okei (kuigi mul need mõõdukalt polütsüstised, aga sünnitanud nendega ka ühe lapse), emakas samuti koik korras. Pap on mul antud 2018 a märtsis, mis samuti korras seega seda hetkel ei korratud. Määrati tsükkli teiseks pooleks Duphaston 10 paeva, 2 tabeltti paevas. Peale kuuri lõppu hakkas viiendal päeval menstruatsioon ( kaks paeva maaris veidi ja siis 4 paeva oli korralik). Peale seda oli ilusti 2 nädalat vaikus, eelmine nadal hakkasin tundma kohus pinget, rinnad pakitsesid ja justkui sellised päevade eelsed vaevused, samal paeval jalle maaris imevähe wc paberil, moned paevad oli vaikus ja jalle korraks maaris, nyyd neid hetkelisi hommikusi wc paberile maarimisi olnud umbes 3 korda aga paevad pole hakanud. Kalendi alusel peaks hakkama nadala parast. Vahepeal tuli ka seenetaolist voolust, tykilist. Ostsin Multigyn Flora ja tegin 5 paevase kuuri nendega. On maarinudki just hommikuti kui on valja tulnud koos uriiniga ka pisut seda Multigyni. Seene vaevused pole enam. On olnud pikemat aega yks parter ja kasutame kondoomi, seega suguhaigused voiks olla valistatud. Olen ka korralik stressaja ja kimpus ärevushäiretega juba pikemat aega. Kui on veel mured tervisega ja mingid ebakolad suudan ennast väga üles kütta ja ka mitte magada öösiti. Lisan ka et yldiselt tunnen ja saan vooluse järgi aru kui on ovulatsioon ja mulle tundub et seda pole paar viimast kuud esinenud. Ise muretsen alati koige hullemaid haigusi et kas ei voi akki olla emakakaelamuutus mis selliseid ebakolasid pohjustab vms. Kuigi martsis sai Pap antud ja kain andmas seda iga aasta kuigi pole probleeme siiani olnud. Ootan vaga Teie tagasisidet, oma arsti hetkel katte kahjuks ei saa. Mis voiks sellise kaootilisuse pohjus olla ja kuidas seda lahendada? Lugupidamisega

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Tsükliväliseid veritsusi võivad põhjustada erinevad günekoloogilised probleemid. Teie põhjaliku selgituse põhjal arvan, et tegemist on tsüklihäirega. See tähendab, et põhjus on hormonaalne. Soovitan 2-3 kuu jooksul kasutada pille. Peale pillide kasutamise lõpetamist taastub munasarjade normaalne tsükliline funktsioon. Kindlasti on oluline vältida stressi, sest stresshormoonid mõjutavad kõiki organismis toimuvaid protsesse, kaasa arvatud munasarjade tööd. Juhul kui probleem peale pillide võtmise lõpetamist kordub, peab uuesti teostama ultraheli uuringu.