PCOS ja rasestumine 17.10.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 23. aastane naine ja mul on diagnoositud PCOS(menstruatsiooni ei toimunud üldse). Diagnoos pandi juba siis, kui olin 16. aastane. Kirjutati välja beebipillid kuna rasestumise soovi ei olnud. Beebipille võtsin pikemalt kuid vahepeal tulid pausid sisse.
Augustis otsustasime minna elukaaslasega erakliinikusse kuna on soov rasedaks jääda. Arst lasi teha vajalikud analüüsid nii minule kui mehele. Elukaaslasel on kõik korras ja toimib. Minule kirjutas arst välja Duphastoni, mida pidin võtma 1 tablett 2x päevas. Menstruatsioon hakkas toimuma. Septembri lõpus käisin laparoskoopia operatsioonil, kus drilliti munasarju ja munajuhad puhuti läbi. Muid probleeme ei olnud, kõik pidi seesmiselt korras ja ilus olema. Peale operatsiooni andis arst tagasisidet, et lõpetaksin Duphastoni võtmise ja vaataksin kas menstruatsioon hakkab toimuma, pikema tsükli puhul (40-50päeva) rasedustest ja kui midagi ei hakka toimuma paari kuu jooksul, siis muu ravi.
Duphastoni sain võtta kaks tsüklit (august ja september).
Minu küsimused Teile:
1. Ostsin apteegist Geratherm ovu control, mis on viljakuse test süljebaasil. Proovisin kalendrisse märkida võimaliku ovulatsiooni kuid test näitab, et midagi ei toimu. Kui test ei näita midagi, kui suur võimalus on ikkagi, et ovulatsioon toimub?
2. Hakkasin võtma Pregnacare Conception lisavitamiine ja -mineraalaineid (L-arginiin,vitamiin C, magneesium,foolhape.....) 1 tablett 1x päevas. Kas see on hea otsus?
3. Kui suur võimalus on mul hetkel rasedaks jääda või arvatavasti ootab ees muu ravi?

Teie vastust oodates

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
tubli, et pöördute, minu lemmiksuund on viljatu paarisuhte uuringud ja ravi

Olete väga noor, seetõttu vahel võib suhtumine olla pisut pealiskaudne, kas pole? Antibeebipillid oli õige valik, sest need vähendavad hüperandrogeneemiat, hirsutismi, aknet jms. Eesti keeles vähendavad meesuguhormoonide liiga ja sellest tulenevaid kaebusi.
1. peamine mitterasestumise põhjus ongi suure tõenäosusega anovulatsioonid ehk ovulatsioonide puudumine, saate teha kas apteegi ovulatsiooniteste või osta viljakusmonitor
2. soovitav tarvitada Inofolic pulbreid, vitamiine M.E.E.S. ja N.A.I.N.E. koos partneriga
3. noorena on alati võimalusi rohkem
4. pöörduge laborisse synlab.ee ja tehke AMH anti-müller-hormooni, viljakushormooni, uuring ise tasudes, tasuta saate samal ajal HIV, B- ja C-hepatiidi uuringud, 4 uuringut 1 nõela torkega

Kui te ei rasestu 2 aasta jooksul hetkest, mil soovisite rasestuda, siis tulge viljatu paarisuhte uuringutele.

G.Litter M.D.
Pirita Naistearstid, naistearst.ee, veebiregistratuur.ee