Ovulatsiooni test 27.08.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Oleme mehega neli kuud proovinud rasestuda tulemusteta. Viimase kahe tsükli jooksul olen teinud ovulatsiooni testi, kuid pole kordagi positiivset tulemust saanud.
Menstruaaltsükkel on regulaarne ning jälgin seda Flo äppiga.
Alla 35 aastastel naistel soovitatakse enne arsti poole pöördumist aasta proovida, kuid kui ovulatsiooni ei toimu ei ole ju mõtet oodata. Mitu tsüklit peaks testima, et oleks günekoloogile piisav, et teostada uuringuid enne aasta täitumist? Kui usaldusväärsed kodused ovulatsiooni testid on?
Lisainfo, võtsin peaaegu kümme aastat pille (enamus ajast Mirelle, kui see müügilt võeti, siis sarnast 24+4 süsteemiga), viimane aasta ei ole enam võtnud. Regulaarne tsükkel taastus kohe. Kehamassiindeks on 23.
Kas saan ise midagi teha?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kui kahes tsüklis on ovulatsiooni test olnud negatiivne, ei tähenda see seda, et kõik tsüklid on anovulatoorsed ja rasestumine pole võimalik. Alati võib olla tsükleid, kus ovulatsiooni ei ole, samuti võib ovulatsiooni test olla vale-negatiivne ja ovulatsioon toimuda ebatüüpilisel ajal. Teada on, et liigne muretsemine, planeerimine ja testimine hoopiski vähedab rasestumise tõenäosust. Stressis keha ei võta rasedust vastu. Seega peaks kõigepealt üritama mitte üle planeerida ja muretseda. Soovitan järgnevad kuud üldse mitte testida ja rasestumisest ( õigemini hirmust, et ei rasestu) mõelda. Ma tean, et seda on lihtne soovitada, aga raske teostada. Üldine põhimõte on tõesti selline, et kui rasestumine pole toimunud aasta jooksul, siis tuleb pöörduda arstile, et teostada täpsemad uuringud. Samas võite enese jälgimise ja uurimisega alustada varem: teha ovulatsiooni teste ja partneri uuringu ( spermiogrammi). Kui Teil on edaspidi ovulatsiooni testid samuti negatiivsed, siis soovitan pöörduda günekoloogiliseks ultraheliks tsükli keskel (eeldataval ovulatsiooni ajal).