Üleminekuiga või tõsine probleem? 02.05.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Sain just 52. Pöördusin 6. jaanuaril oma naistearsti poole murega, et päevad on väga ebaregulaarsed, kord nädalase vahega, kord veelgi vähem. Läbivaatusel arst midagi ei leidnud, saatis ultrahelisse. Käisin seal ära ja ka seal polnud midagi hullu. Rääkisin oma murest ka töökaaslasele (51a), kellel aastaid tagasi oli sama mure, ta pöördus sama arsti juurde ja ka ultraheli arst oli sama, ning tedagi rahustati, et kõik on hästi. Kuid mõni aeg hiljem, olles kodust eemal, koolitusel tekkis tugev verejooks, kutsuti kiirabi ja tee läks opilauale. See jutt hirmutas mind aga otsustasin vaadata-oodata, mis saab. Peale seda 2 kuud päevi üldse polnud ja ma rahunesin maha, kuid nüüd (alates 7. märtsist) on päevad jälle väga vererohked ja nädalaste vahedega. Kas peaksin muretsema ja pöörduma näiteks mõne Tartu arsti poole, elan Jõhvis?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Tegemist on üleminekueaga, kus naissuguhormoonide toime languse tõttu tekivad sageli menstruaaltsükli häired ja seetõttu vahel ka verejooksud.
Kaasajal püütakse vältida nn puhastusi ehk abrasioone kui ei ole vajalik diagnoosi täpsustada või ohtlikku verejooksu peatada. Tsüklihäireid saab ravida, n Duphastoniga ja verejookse oleks arukas ennetada.
Alates 50a on kindlustatutele tasuta sõeluuringud vähihaigustele: PAP test emaka kaela vähi ennetamiseks ja mammograafia rinnavähi uuringuna. Kes on paaritul aastal sündinud, neil paarituil aastail ja vastupidi.
Kaasaegne uuringumeetod on hüsteroskoopia. Võite tulla ka Piritale vastuvõtule, vajate teisest nõustamist, uuringuid, ravi.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid