PAP testi tulemus 06.04.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

olen 34a, püsisuhtes. Viimasest sünnitusest (teine laps) on möödas veidi üle aasta, lõpetan imetamist. Umbes poolteist kuud tagasi tekkis vee sarnane suurenenud voolus ning suur sügelus välissuguelundute piirkonnas. Kuna enne seda põdesin kõhuviirust ja probleeme oli ka hemorroididega, ei osanud kohe günekoloogilist põhjust oletada (u 3 kuud tagasi käisin naistearsti juures kontrollis, kõik oli korras). Lõpuks tekkis siiski kahtlus seene vohamisele ning käisin uuesti arstil. Läbivaatuse käigus arvas ka arst, et tegu võib olla seenega. Emakakel oli olnud ka punetav (seda lauset olen aastate jooksul tegelikult korduvalt kuulnud). Ühtlasi tehti PAP test ning sain aru, et võeti ka rida suguhaiguste proove (partnerit ma vahetanud pole ja puudub põhjus partneris kahelda). Raviks sain klotrimasooli tupekuulid, mis leevendasid sümptomeid oluliselt, kuid väike kihelus, just päev peale vahekorda, kimbutab endiselt.

Mures olen PAP testi tulemuste pärast. Diagnoosiks on ASCUS, täpsem kirjeldus on järgmine:

Põletikurakud: ektotserviksis mõõdukalt põletikurakke, endotserviksis mõõdukalt põletikurakke
Mikrofloora: segamikrofloora
Lameepiteelirakud: reaktiivsete muutustega lameepiteelirakke, atüüpilisi lameepiteelirakke
Silinderepiteelirakud: reaktiivsete muutustega

Nüüd võeti ka HPV testimiseks proov, muud analüüsid olid olnud korras (oma terviseloos näen ainult, et klamüüdia analüüs on negatiivne, muid proove ei näe). Arsti kommentaar oli ka, et testid seent ei näita. HPV proovi tulemust alles ootan. Partner on mul olnud ainult üks ja üle 10a. Varasem HPV testimine (mis siis oli üle 10a tagasi) näitas kunagi madala riskiga HPV tüvesid, kuid kõrge riskiga tüvesid ei tuvastanud. Siiani on ka PAP testid korras olnud.

Mure on siis järgmine:
- PAP testi lugedes saan ma aru, et põletikule viitavaid muutusi siiski on? Millest võib see olla tingitud, kui kõik muud näitajad (mikrofloora, suguhaigused) on korras? Kas see võib viidata pahaloomulisusele?
- Kas PAP test näitab, et seent mul polnud? Klotrimasooliga ravi kaotas vooluse ja parandas oluliselt olukorda. Küsimus on, et kas mul võis siiski olla seene vohamine ja kas see võis põhjustada põletikulisi protsesse?
- Kas põletikuliste näitajate puhul, kui kõik muu on korras, peaks järgnema mingi ravi?
-Ise subjektiivselt pelgan põletikulisi näitajaid. Kuna peale rasedust on ka ovulatsioonid muutunud valulikuks ja ebamugavaks, olen kahtlustanud põletikulist protsessi.Kas muretsemiseks on põhjust?
- Kui HPV testi tulemus peaks tulema negatiivne, on järgmine PAP test aasta pärast. Kas vooluse ja ebamugavusega seotud sümptomeid pean siis ka lihtsalt jälgima, kuna kõik näitajad on justnagu korras?
- Kas ASCUS diagnoosi puhul saan midagi ise teha, et organismi vastupanuvõimet toetada? Kas immuunsüsteemi nö tugevdamiseks on reaalselt üldse võimalik midagi teha? Toitun tervislikult, ei suitseta, kuid stressi on olnud viimase aasta jooksul palju ja olen loomult ka suur muretseja.

Kuna minu pikaaegne arst on emapuhkusel ja antud probleemiga olen nüüd uue arsti juures, ei osanud ma neid küsimusi visiidil küsida.

Ette tänades,
N34

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Teie pikka ja murelikku kirja lugedes arvate õigesti: tegemist on emaka kaela erosiooniga ehk haavandiga sünnitanud naistel; tundub, et analüüsi võtmise hetkel oli nii tupepõletik, seeninfektsioon võimalik ka bakteriaalne infektsioon jms ning emaka kaela põletik: tservitsiit, endotservitsiit. Kui suguhaigused on välistatud, siis tulebki ravida tupepõletikke ehk voolust.
Ise saate muuta elustiili seeninfektsioonide vohamise tõkestamiseks, kandidiaas levib soojas ja niiskes keskkonnas; käsimüügis on Klotrimasool kreem ja Ecocillin tupekuulikesed ja suukaudsed kapslid, informatiivne on kodulehekülg ecocillin.ee.
HPV vaktsiinid on Eestis ja Euroopas juba 10,5 aastat. Kas olete vaktsineeritud? Kui ei, siis kiirustage, vaktsineerida pole kunagi hilja, vanuse ülemist piiri ei ole seatud, uusim vaktsiin on Gardasil 9.
Soovitan tulla vastuvõtule Piritale, et teostada kaasaegsed uusimad uuringud kandidiaasi paneelile, Atopobiumile ja Gardeneralla vaginalisele, sest mitte kõik kandidiaasi tekitajad ei allu flukonasool ravile.
Täna teil vähki ei ole, kuid tegutsege selle nimel, et seda ei juhtuks ka 15a pärast.
Täna olen koolitusel, aga saatke minu töömeille glitter@naistearst.ee oma isikukood, vastan esmaspäeval ja broneerin aja vastuvõtule.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid