määriv veritsus 25.02.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen 23. aastane ning tunnen, et olen valmis saama emaks. Kõik paistab kena ja ilus, aga … siiani pole rasestumine õnnestunud.

Olen kasutanud TriMinuletti, nende kasutamise lõpetasin aasta tagasi. Peale seda muutus tsükkel väga ebaregulaarseks (lohutasin end pingelise elutempo jms.), nüüdseks on tsükkel enam vähem normaalne, kuid teatud kõikumisi esineb ikka. U. neli kuud on mind vaevanud määriv vereeritus tsükli keskpaigas (kestab 2-6 päeva) või siis vahetult enne menstruatsiooni. Enamasti algab vereeritus päev või kaks päeva peale vahekorda, mis teeb mind eriti murelikuks. Vahekord ei ole valulik ja tupe kuivuse üle ma kurta ei saa. Mis küll põhjustab määrimist?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Ovulatsiooniaegse vereerituse põhjuseks peetakse kohe muneraku vabanemise järel tekkivat vere östrogeenisisalduse järsku langust.Tegemist on füsioloogilise ilminguga,mis ei vaja ravi.Menstruatsioonile eelnev määriv vereeritus viitab kollaskeha vaegtalitlusele.Soovitav oleks ikka oma günekoloogi juures ka läbivaatus ära teha,et välja lülitada mingi põletikuline protsess.Kui orgaanilist põhjust ei leita on häire mööduv ja ravi pole alati vajalik. Rasestumine on võimalik ka ebaregulaarse menstruatsiooni korral,peaasi,et toimub obulatsioon.