Endometrioos ja pillid 19.08.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

2011. aastal avastati mul endometrioos ning kuna tekkinud oli suur tsüst, eemaldati see laparoskoopilisel teel. Peale seda määras arst mulle raviks Visannette 6 kuud (tablett sisaldab 2 mg dienogesti). Umbes 3ndal kuul tekkisid tugevad öised higistamised, sellel ajal, kui ma eeldasin, et mul peaks olema menstruatsioon. Higistamised kestsid 3 päeva järjest ja mitu korda öö jooksul. Peale Visannette kuuri kirjutas arst mulle Jeanine pillid (etinüülöstradiool 30 mikrogrammi ja dienogest 2000 mikrogrammi). Neid tarvitasin ma 4-5 kuud ning öised higistamised jätkusid. Raviarsti käest uurides, sain vastuseks, et ei Visannette ega Jeanine ei tohiks tekitada öist higistamist. Peale seda, kui pillid lõpetasin, higistamised kadusid. Olen juba 9 kuud ilma pillideta olnud, higistamisi ei ole. Kuna rasestumisplaani hetkel enam ei ole, sooviksin uuesti pille tarvitada. Kuid ei tea millised oleks parimad endometrioosi ja öist higistamist silmas pidades? Minu raviarst määras mulle Jeanine, kuid hiljem teine günekoloog ütles, et ta ei saa aru, miks just need pillid (mainis midagi pillide sisalduse kohta, kuid ma kahjuks ei mäleta, mida).

Lisaks pillide soovitusele, tahan küsida, kas minu soov lasta teha endale hormoonide talitluse kontroll, oleks õigustatud? Günekoloog ei pidanud seda vajalikuks, kuna mul ovulatsioon toimub, samas on mul endometrioos, mis on seotud ju hormoonidega ning ma ei rasestunud 9 kuu jooksul. Hetkel ma küll rasestuda ei soovi, kuid tahaksin kontrollida, kas hormoonid on korras, on ju olemas palju looduslikke preparaate, millega hormoone tasakaalustada, maca pulber, mungapipar jne, saaksin ise midagi oma tervise heaks teha.
Parimat

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Juhindudes endometrioosist,soovitaksin Teil kasutada Qlaire tablette.Kui Te praegu rasestuda ei soovi,siis ei pea mina ka vajalikuks Teil hormoonide basaalnivood määrata.Edu soovides,Maie Väli