Must/tume veri päevade ajal 27.07.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 17-aastane tüdruk ja minu mureks on see, et juba neli menstruaaltsüklit on päevade ajal veri olnud tume, peaaegu must ja klompis. Päevad algasid 12aastaselt ja kuni selle ajani oli kõik korras. Voolus oli suur ja tavaliselt valutas kõht umbes kaks päeva. Nüüd on aga voolus väga väike, piisab pesukaitsmest ja tulevad mustad limased tükid, kõht ka pole valutanud juba neli kuud. Pole olnud seksuaalvahekorras ega kasutanud mingeid tablette.
Millest see võib olla tingitud ja kas ma peaksin pöörduma arsti poole?
Pole varem günekoloogi juures käinud.

Ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 17-aastane.
Kirjutate, et "Pole olnud seksuaalvahekorras...".
Sel juhul on rasedused ja raseduste iseeneslikud katkemised välistatud. Suure tõenäosusega ei ole tegemist haigusega ega patoloogiaga.
Kui soovite nõu, siis pöörduge noorte nõustamise keskustesse, amor.ee. Kindlasti on soovitav vaktsineerimine emaka kaela vähki ja genitaalkondüloome põhjustavate viiruste vastu: hpv.ee. Kui tekib terviseprobleem, siis on võimalik konsulteerida lastegünekoloogiga.
Kui saate 20 ja olete olnud vahekorras, siis võiksite pöörduda naistearstile PAP testideks.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt