Raskustunne, valu alaseljas, valusad päevad 02.07.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Olen Teie poole juba pöördunud (Raskustunne ja valu ristluu piirkonnas, häiritud urineerimine ja soolte töö
07.06.12 14:49 küsimus).
Olen käinud nüüd vahepeal ka naistearsti juures, küll mitte enda günekoloogi, vaid erakorralise poole pealt, ilma järjekorrata (kuna minu arst võtab alles augustis). Siiamani valutab mul selg ristluu juures. Vaadati lihtsalt üle ja öeldi, et on korras, kuigi vahepeal käin ikka tihti wc-s, kuna tunne nagu midagi kipitab hirmsasti tupes ja see ärritab põit. Sooltega kõik korras, selle uuringu tegin ära. Tegin ka ultraheli kõhukoopa organitest, oli samuti korras, põis, emakas, munasarjad jne. Nüüd olen küll segaduses. Ja päevad, mis nüüd hakkasid, on järjekordselt väga valusad, nii alakõhuvalu kui ka alaseljavalu süveneb. Lisaks, mis teebki muret, on päevade ajal tulnud palju lima (veresegune lima) ja tükke, osa kogunisti mitte tava vereklomp, vaid osaliselt verevärvi, osaliselt helepruun, nagu kile vmt. Tahtsingi küsida, kas ee võib näidata midagi ohtlikku naistepoole pealt, kui on lima ning ka valud (alaselg, valusad päevad jne). Kas oleks mulle näidustatud teha nt. endometrioosi uuring (hüsteroskoopia, laparoskoopia vmt)?. Lisaks valudele, mis kestnud 3,5 kuud, olen tegelikult üle kahe aasta last püüdnud saada ja asjatult? Kuidas see haigekassa poolt paika pandud? Üks asi veel, kas selline asi on võimalik, et naisel on korraga nii HPV viirus ehk siis mõõdukas düsplaasia (mis mul mais diagnoositud ja tehtud konisatsioon) kui ka nt. valed muutused emakas sees? Ehk siis korraga kahte vähieelset seisundit vmt?
Kui ultraheli (vaginaalne ja ka tavaline emaka ja munasarjade ultraheli) ei näidanud mingeid kahtlaseid leide, kas võib siis täpselt järeldada, et on kõik korras, et ei saa olla midagi sellist, mis põhjustab neid eelpool nimetatud sümptomeid?
Kas Teie praktikas on tulnud ka juhtumeid, kus sarnaseid sümptomeid (kipitustunne tupes, valu alaseljas, vulvi valu jne) on põhjustanud puhtalt tugev stress ja sellist asja saab ravida antidepressantidega?

Kirjutasite mulle eelmise kirja peale, et peaks uurima endomeetriumi jne, kas see oleks mulle näidustatud, kui ma nüüd augustis oma arsti juurde saan?

Tänan Teid vastuse eest.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Endometrioos ei ole vähieelne seisund,aga endometrioos ei teki ega talitle ilma östrogeenita.Põhisümptoomiks ongi sekundaarne düsmenorröa ja viljatus.Kindel diagnoos eeldab siiski endometrioosi visualiseerumist laparoskoopiaga.Biokeemilistest markeritest võiks aga määrata CA 125.
Teie poolt kirjeldatud sümptomid( kipitustunne tupes,valu alaseljas ,vulva valu)võivad küll kaasneda stressile,aga kui tegemist on orgaanilise põhjusega,siis antidepressandid ei ole küll medikamentoosse ravi esmavalik.Edu soovides,Maie Väli