Mõõdukas düsplaasia 09.08.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Soovin natuke infot uuringu vastustele.
Günekotsütoloogiline uuring
Alluuringud:
1. T8X310 emakakael/cervix/tsütoloogia/ Leukotsüüdid x Kepid x lameepiteeli mõõdukas düsplaasia.
M69768X PAP HSIL
2.T8X320 emakakaelakanal PAP NILM
Histoloogiline uuring
Alluuringud:
1. T83100emakakael/portio vaginalis cervicis/ biopsia
Emakakaelal bioptaat 3 tükis. Histoloogiliselt koosneb fibroossest stroomast, heleda silinderepiteeliga vooderdatud endotservikaalsetest näärmetest. Portsio piirkonnas kaetud kohati mitmekihilise, mittesarvestunud lameepiteeliga. Üleminukutsoonis düsplastilise lameepiteeliga. Kuni 1/2 epiteeli paksusest haaratud düsplastiliste rakkudega. Epiteeli pindmistes kihtides näha koilotsüüte. Antud materjalis pahaloomulisus puudub.
Kolposkoopia:diagnostiline
Patoloogiline kolposkoopiline leid transformatsiooni tsoonis: Ümber emakakaela välissuuet selgepiirilise joonega sümmetriline, läbipaistmatu valget värvi, atsetovalge ala; jäme puntatsioon, üksikute kapillaaride patoloogiline laienemine.
Kolposkoopiline diagnoos (RCI) CIN II-III (RCI 5)
Kas see tähendab, et mul on üksikud vähirakud? Kas Te arvate, et konisatsioon on kindlasti vajalik?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kolposkoopia võimaldab emakakaelal olevaid HPV-st põhjustatud muutusi (düsplaasiat) hinnata ja kahjustatud alalt koeproov võtta. Teile tehtud emakakaela kolposkoopilise uuringu käigus võetud biopsia (koeuuringu) vastus on mõõdukas düsplaasia (CIN2) e. keskmise astme rakumuutus. Düsplaasiaid on 3 astet: kerge (CIN1), mõõdukas (CIN2) ja raske (CIN3). Mõõduka astme düsplaasia korral on rakumuuutustest haaratud 2/3 emakakaela pinnaepiteeli paksusest. Tegemist ei ole emakakaela vähiga, vaid rakumuutustega, mis võivad aastate möödudes edasi areneda (mõõdukast düsplaasiast raske düsplaasiani ja sealt edasi emakakaela vähini). Mõõduka ja raske düsplaasia korral on vajalik teostada emakakaela konisatsioon. Konisatsiooni käigus eemaldatakse emakakaelalt düsplastiliste rakkudega ala. Selline kirurgiline ravi on vajalik, et takistada düsplastiliste rakumuutuste arengut ja emakakaela vähirakkude teket. Peale konisatsiooni jääte jälgimisele naistearsti juurde.
Vaid emakakaela kerge astme düsplaasia korral pole kirurgiline ravi vajalik ja rakendatakse jälgimistaktikat (kolposkoopia ja analüüsid 2 korda aastas).
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seemen