Hematoom ja seksiisu puudumine peale ravi. 27.12.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olin 24, kui tehti tabletiabort. Peale seda oli kõik korras. Kuskil 2 nädalat peale seda tekkis hematoom ning mind pandi haiglasse. Pandi tuppe veel 2 tabletti, et hematoom ära tuleks. Midagi ei juhtunud. Lõpuks tehti mulle süst emakasuudmele, et emakas lõdvestuks ning laseks kõik vere välja. Nii juhtuski. Sain koju ning anti kaasa ka miskeid tablette, mida pidi keele alla panema, et emakas oma kokkutõmbed taastaks. Kasutasin need ära, kuid peale seda pole mul mingit seksiisu (varem polnud sellist probleemi üldse) ning all on täielik kuivus, orgasmi enam ei saa ning selline tunne, et allpool on kõik surnud peale seda süsti just. Endal on selline mulje jäänud, et emakas ei hakanud "tööle" enam või nii. Algul arvasin, et see tuleb pillidest, mida hakkasin peale haiglast välja laskmist sööma, kuid nüüd olen juba üle aasta ilma olnud ja mingeid muutusi pole. Olen juba 27 praeguseks ja pole kunagi olnud arsti juures käija, seega olen lükanud seda edasi, täna on aeg kinni pandud, aga sooviks ka muud arvamust, kui sealt ei juhtuks abi saama. Miks see süst nii mõjus ja millega võib tegu olla? Kas mul on võimalik tagasi saada oma seksuaalsus ja isu, mille puudumine lõhub mu suhet? Haiguseid ei ole olnud. Tihti on 37 palavik, aga ma ei tea kas see on sellega seoses.
Tänud ette!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kõik ravimid, mida kasutatakse raseduse katkestamiseks ja abordi tüsistuste (antud juhul hematoomi) raviks, ei mõjuta seksuaalsust. Kolm aastat tagasi tehtud ravi ei saa mingil moel avaldada mõju sinu seksuaalsusele täna. Küll aga on raseduse katkestamisega seotud läbielamisel sageli aastatepikkune psühholoogiline mõju olemas. Juba kirja sisu põhjal võib öelda, et sa pole sellest tegelikult veel üle saanud ja püüad leida seoseid praeguste probleemide ja abordi vahel.
Pillid võivad kõrvaltoimena põhjustada tupekuivust ja libiido langust, kuid kuna oled nende kasutamise lõpetanud, pole ka siit seost vaja otsida. Loodan, et said naistearsti konsultatsioonil selgust ja tehtud said ka analüüsid. Ma arvan, et sinu seksuaalsus taastub, selleks on eelkõige vaja usalduslikku suhet. Pole olemas ühtegi võluravimit, mis tõstaks libiidot. Selle probleemi lahendamine nõuab mõlema partneri pühendumist ja aega. Soovitan abi küsida seksuoloogilt, kes oskab anda konkreetseid juhiseid ja aitab seda probleemi lahendada.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen