Voolus tupest seksi ajal ja pärast seksi 14.09.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen olnud sama partneriga 3 aastat. Poolteist aastat tagasi hakkasin võtma antibeebipille, selle tagajärjel tekkisid mul tupeseen ja ka bakteriaalne vaginoos, seega lõpetasin pillide võtmise ja ravisin mõlemad haigused välja (kusagil aasta tagasi). Olen märganud, et viimaste kuude jooksul (võib-olla kuni 6 kuud või isegi rohkem, lihtsalt viimasel ajal mu partner juhtis sellele mu tähelepanu ja varem mitte), eritub tupest valget piimjat lima, mis kindlasti sperma ei ole. Varem tuli mul tupest pigem sellist läbipaistvat lima, mida ma ka loomulikuks pean. See valge eritis ei lõhna halvasti, mitte mingit sügelust ega muid kaebusi ei ole. Ka üleüldiselt ovulatsiooni ajal ja enne päevi tuleb mul lima suhteliselt palju, kas võibki olla tegu organismi eripäraga (sel juhul, miks varem sellist valget voolust seksi ajal ei tulnud?), või on bakteriaalne vaginoos tagasi (kuid eritis ju halvasti ei lõhna)? Olen kuulnud, et bakteriaalne vaginoos kipub kergesti tagasi tulema. Klamüüdia test tehti mulle ka, oli negatiivne. Peale bakteriaalse vaginoosi ravi saamist soovitas arst mul kasutada aeg-ajalt Actigel'i, mida alguses kasutasin päris tihti, kuid viimastel kuudel vaid korra paari nädala tagant. Milles võib asi olla, kas tegu on normaalse nähtusega või peaksin kindlasti arsti juures ära käima?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
vooluse hulk ja konsistents muutub tsükli jooksul, ovulatsiooni ajal on limajat voolust ja enne menstruatsiooni algust on alati vooluse hulk veidi suurem. Tupp hoiab oma puhtust ise, normaalse tupe mikrofloora säilimise eest vastutavad tupes piimhappe bakterid. Tupe mikrofloora häire e. bakteriaalne vaginoos on väga sage probleem, mille põhjusi on palju, sageli on see seotud tampoonide kasutamisega. Bakteriaalsele vaginoosile (BV) on iseloomulik valge piimjas halvalõhnaline voolus, kuid BV võib kulgeda ka ilma selliste kaebusteta. Vaginoosile on iseloomulik ka vahekorra järgselt tekkinud rohkenenud piimjas ebameeldiva lõhnaga voolus. Arvan, et tegemist on bakteriaalse vaginoosiga ja soovitan esialgu kasutada käsimüügist saadavaid vahendeid ( näiteks GynoLact või Gynocaps). Kui peale nädalast ravi probleem jääb püsima, soovitan ravi Dalacini-tupekuulidega (retsepti saab oma naistearstilt või perearstilt).
Parimate soovidega,
Katrin Sseemen