Cerazette ja menstruatsioon 08.09.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 49-aastane naine. Umbes 10 aastat on menstruatsioonid olnud vererohked. Selle aasta jaanuaris eemaldati emakakaelalt polüüp, kuid ka see ei aidanud vere koguse vähenemisele kaasa. Olen võtnud Cyklokapron 500 mg, on natuke aidanud. Augustis käisin kontrollis (ultraheli), kõik oli korras. Arst kirjutas mulle ka uued rasestumisvastased tabletid Cerazette. Menstruatsioon algas enam-vähem õigel ajal (pisut varem, 25. p), verd tuli normaalses koguses, kuid täna on 11. päev ja verd tuleb ikka veel. Mida teha?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Kuna olete 49-aastane, siis rasestumisvastaseid tablette te enam ei vaja. Cerazette on mõeldud suitsetajatele jt. kombineeritud antibeebipillide vastunäidustuste korral. Kas suitsetate?
Tuleb selgitada vererohkete menstruatsioonide põhjus ja ravida põhjust.
Soovitused:
-vajalik on kliinilise vere analüüs, eriti hemoglobiini väärtus, kui suitsetate, siis lisaks ka ferritiin; omal soovib saab kõiki analüüse teha www.laborid.ee;
-kui Hgb mittesuitsetajal on alla 110 või suitsetajal on normist madalam ferritiin, siis on vajalikud lisauuringud naistearstil;
-on võimalik mõõta emaka limaskesta paksust günekoloogilisel ultraheliuuringul; on võimalik diagnostiline abrasioon, hüsteroskoopia jm.
-on võimalik tsükliline ravi Duphastoniga;
-on võimalik ka emaka eemaldamine jm. Üks alternatiividest on ka emakasisene süsteem, aga see on kallis ja rasedusest ei ole ju vajalik enam hoiduda.
Broneerige aeg ja tulge vastuvõtule koos analüüsidega. Oluline on ka veregrupi ja reesuskuuluvuse analüüsi koopia.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt