Tugev rinnavalu 09.02.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Viimastel nädalatel on mul vasak rind pidevalt valutanud. Eriti lööb valu rinda kui vasaku käega midagi teen. Katsuda ma eriti rinda ei saa, valus küll ei ole, aga hiljem hakkab väga tugevalt valutama. Nüüd viimastel päevadel on mul kerge valu ka terves vasakus käes.
Lisaks olen kuu ajaga 5 kilo alla võtnud. Ka käis mul eile ja täna korra väga tugevalt pea ringi ja oleks peaaegu minestanud. Olen 23-aastane. Menstruatsioon on mul ebaregulaarne ( u iga 2-3 kuu tagant 2 nädalat on päevad) ja hormoonid sassis, pille ei tarbi juba 2 aastat. Millest võiks rinnavalu põhjustatud olla? Kas selle probleemiga peaks naistearsti või perearsti jutule minema?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
On selge, et kahtlustate vaid üht võimalust. Suure tõenäosusega teil ei ole täna rinnavähki.
Tegelikult on teie põhidiagnoos menstruaaltsükli häired ja sellest tulenevad rinna jm.) kaebused. Kui pikk te olete ja milline on teie kaal hommikul söömata peale põie ja soole tühjendamist? Kas olete alakaaluline? Alakaal, samuti ka ülekaal, on sagedasim menstruaaltsükli häirete ja viljatuse põhjus.
Soovitused:
-broneerige plaaniline aeg perearstile ja kirjedage oma kaebusi: ..."Lisaks olen kuu ajaga 5 kilo alla võtnud. Ka käis mul eile ja täna korra väga tugevalt pea ringi ja oleks peaaegu minestanud."
-hoidke normkaalu
-peale perearsti külastust broneerige plaaniline aeg naistearstile, võtke kaasa kliinilise vereanalüüsi koopia: otsustage, kas soovite rasestuda ja sünnitada või soovite rasedusest hoiduda, sellest sõltub ravi.
Kui soovite rasedusest hoiduda ja te ei suitseta, siis on parimaks raviks kas antibeebipillid, EVRA plaastrid või Nuvaring.
Kui soovite rasestuda ja sünnitada, siis on tsükliline ravi.
Omal soovil ise tasudes võib alati pöörduda rinnakliinikusse www.mammograaf.ee. Seal töötavad diagnostika-arstid radioloogid. Noortele tehakse vaid rinnanäärmete ultraheliuuring. Rinnanäärmeid kontollitakse m tsükli 5.-15. päevani.
G.Litter, www.naistearst.ee.
Soovitan raamatut "Naistearsti nõuanded"
http://www.apollo.ee/product.php/0761893