Mammograafia 07.03.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Alustasin aasta peale sünnitust uuesti pillidega 4 kuud tagasi. Umbes samal ajal tekkis vasakusse rinda valus punkt (pisikese muna moodi asi), mis oli valus puudutades, riietades, kuivatades ja vahel lausa valutas niisama tugevalt, et pidin valukaid sööma. See valu kestis 3 kuud koos igapäevase palavikuga 37,4. Kuu tagasi sain saatekirja mammograafiasse ja lõpetasin sel ajal pillid. Palavik ja valu kadusid. Nüüd 3 päeva tagasi tekkis jälle seesama tugev valu. Katsudes on rinna alumise osa all ribide vahel üks nendest pisikestest munakestest (lümfid), mis põrguvalu teeb. Kuna mammograafia vastus näis korras olevat (lisasin manusesse), kas peaksin muretsema või veel ka saatekirjale lisatud “vajadusel ultraheli” minema? Günekoloog arvas, et enne päevi annab tunda, aga pillide ajal oli see valu absoluutselt iga päev ja ikka üsna tugev. Kas võib olla, et keha pole pillidest taastunud?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 32-aastane

Kirjutate, et: "Alustasin aasta peale sünnitust uuesti pillidega 4 kuud tagasi. Umbes samal ajal tekkis vasakusse rinda valus punkt (pisikese muna moodi asi), mis oli valus puudutades, riietades, kuivatades ja vahel lausa valutas niisama tugevalt, et pidin valukaid sööma. See valu kestis 3 kuud koos igapäevase palavikuga 37,4"

Need on tüüpilised kaebused kõrge östrogeenisisaldusega antibeebipillide tarvitajatel. Kuna antibeebipillid on hormoonravimid, siis kollakeha hormooni toimel on kehatemperatuur kuni 37,5 normaalne nende tarvitamise ajal muude kaebuste puudumisel.

Esmane uuring noortele ongi reeglina piimanäärmete ultraheliuuring, kuna noortel on rinnakude tihkem.
Muretsemiseks põhjust ei ole, rinnavähki täna ei ole. Tsüstid on noortel pillitarvitajatel tavapärane, nendega ei pea midagi ette võtma. Rinnavalu leevendamiseks sobivad hästi Agnucaston tabletid ja tabletid Prefemin, mida tarvitage 3 kuud järjest.
Mittehormonaalsetest vahenditest on käsimüügis kondoomid, Pharmatex sai, uusim on viljakusmonitor.ee-tutvuge.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee