müoom 15.11.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 28.a . Mul on alati olnud vererohked päevad, seega on tekkinud aneemia, mida näitas vereanalüüs.Joon rauatablette(retafer, perearsti soovitusel). 4-aastat on olnud mul spiraal, oktoobris eemaldasin selle ja hakkasin tarvitama beebi-pille Yarina. Mul tekkis verejooks, klompidega, 15-päeval läksin haiglasse ja seal avastati müoom 3x4, mulle tehti puhastust, kuid verd veel ikka natuke tuleb.Kas see on normaalne??? arst ütles et tuleks teha operatsioon müoomi eemaldamisek. mul pole lapsi, kuid lähiajal oli plaanis saada. Kas peale operatsiooni saan rasestuda, kui ohtlik see müoom on ja kui kiiresti peale oppi saab rasestuda??

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Aneemiaga ehk kehvveresusega patsientidele on vaskspiraal vastunäidustatud, kuna suurendab verejookse ja aneemiat. Juba hemoglobiini väärtustega 110 (mittesuitsetajatel; suitsetajatel näitab aneemiat ferritiini uuring) ja alla selle peale menstruatsiooni, ei soovita ükski kaaseagse koolitusega arst vaskspiraali.
Aneemia põhjus tuleks selgitada.

Määriv veritsus peale diagnostilist puhastust võib kesta kuni 2 nädalat, vahel kauemgi. Tegemist on traumaatilise m ts häirega.
Mainite müoomi sõlme. Nüüd on oluline info, kus müoomi sõlm paikneb: kas limaskesta all, lihaskoes või emakakeha seroosse katte all. Limaskesta alused sõlmed tuleb kirurgiliselt eemaldada, sest neid ei saa muud moodi mõjutada.
Sünnitamata naistel eemaldatakse ainult müoomi(kasvaja) sõlm kas lahtisel operatsioonil, laparoskoopilisel operatsioonil või hüsteroskoopial.
Kui op kulgeb tüsistusteta, siis võib planeerida rasestumist ~6. m. tsüklit peale op-i. Kui on lahtine või laparoskoopiline lõikus, siis on võimalik kontrollida ka munajuhade läbitavus ja väikevaagna seisund, et välistada viljatuse põhjused.
G.Litter, naistearst.ee, hetkel Maarjamäelt