PAP ja HPV 19.03.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 21aastane, aborte pole olnud, rasedusi samuti mitte. Eelviimane kord käisin naistearstil suvel, kus tehti rutiinse läbivaatuse korras PAP-test, mis oli korras. Nüüd, aga sain PAP-testist sellised vastused :
PAP : adekvaatne materjal.
Portsio : Lameepiteeli pind ja vahekihi rakud. lameepiteeli mõõdukas düsplaasia. Düskeratoos. Kepiline mf. Mõõdukat neutrofiile. PAP III. HSIL. HPV?
Tservikaalkanal : Silinderepiteeli kogumikud, kohati reaktiivsed. Mõõdukalt neutrofiike. Atüüpiline metaplaasia. Düskeratoos. Nõrgalt düsplastline lameepiteel. PAP II-III. HPV? dešifreerige palun??

Ehk siis suunati edasi kolposkoopiasse, mida ma nüüd värisedes ootan. Ühelt poolt öeldi, et arvatavasti jäetakse esialgu jälgmisele : vanuselt noor jne, et enamikel juhtudel saab organism ise võitu. Samas on mõõduka düsplaasia raviks ikkagi kirjas konisatsioon. Samuti öeldi, et tõenäoliselt on kõrge riskiga HPV. Kui noores vanuses on ikkagi CIN II, siis konisatsioonile minek?
Lisainfoks nii palju, et pille olen võtnud kokku u 2 aastat ning on olnud/on endiselt üks partner. Koos on oldud kolm aastat! Kummaline, et alles nüüd välja lõi?
Sellistesse asjadesse tuleb suhtuda täie tõsidusega, aga kui mures ma peaks olema, sest nii noorelt selliste muredega maadelda ja konisatsiooni peale mõelda on hirmutav!

Kes see, et praegu on/võib olla kõrge riskiga HPV, kas see tähendab, et tulevikus on suurem/suur tõenäosus vähi arenguks.
Irooniline on see, et läksin sellel korral arstile, et rääkida soovist end vaktsineerida!

Ei teagi rohkem, mida küsida, eks ole lihtsalt hirm! Hea, et on selline koht kuhu murega saab pöörduda!

Aitäh Teile!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Suur tänu meie töö tunnustamise eest.
On selge, et antibeebipille tarvitavad naised kasutavad harvem kondoome. Seetõttu on neil sagedamini nii bakteriaalseid infektsioone kui ka viiruslikke.
Pap-testi soovitatakse teha alates 20ndast eluaastast neil, kes on olnud seksuaalvahekorras. Algselt kaks testi üheaastase intervalliga ja kui need analüüsid on korras, tuleks skriinimist jätkata 2 aastase vahega kuni 69nda eluaastani.
Teil esineb PAP testi patoloogia:
P-portiol ehk emaka kaela pinnal: HSIL (high-grade squamous intraepithelial lesion) kõrge astme lamerakuline intraepiteliaalne lesioon (muutus).
HPV? inimese papillloomiviiruse kahtlus (vajalik HPV uuring 390.-).
Preparaadi kirjeldus viitab emaka kaela põletikule, mis noortel on sageli. Välistada tuleks nii urogenitaalne klamüdioos kui ka gonorröa. Kui soovite kiiresti uuringuid, siis kumbagi hind on 200.-
Kõik naised tuleb suunata kolposkoopilisele uuringule koos sihtbiopsiaga ja vajadusel emakakaelakanali abrasioonile. Edasine taktika sõltub sellest, kas kolposkoopiline uuring on adekvaatne või mitte.
8.3. CIN II ja CIN III ravi
Soovitatav ravitaktika on emakakaela kirurgiline ravi (konisatsioon).
Alla 21 aastaseid noori naisi võib CIN II korral teatud tingimustes (adekvaatne kolposkoopia, lesioon ektotserviksil, patsient koostöövalmis) ka jälgida. 6 kuu möödudes korrata tsütoloogiline analüüs ja kolposkoopia. CIN II püsimisel või lesiooni süvenemisel suunata naine emakakaela konisatsioonile.

Iga naistearst peaks valima taktika Eesti Naistearstide Seltsi ravijuhise järgi www.ens.ee.
Emaka kaela vähi vastu on vaid 4 meetodit:
-mitte suitsetada, hoida ja tõsta oma immuunsust
-kasutada kondoomi
-külastada ettenähtud ajal naistearsti
-vaktsineerida!!!

Mina teostan näidustatud uringud, määran 6-ks kuuks emaka kaela põletiku ravi ja vaktsineerimise ning kordan uuringu 1 kuu peale viimast vaktsiini süsti. Reeglina on kõik muutused kadunud. Sest tugev ja terve noor organism saab viirusest ise võitu.

Lugege juurde:
www.ens.ee-juhendid-emakakaela vähieelsete seisundite diagnoosimine, jälgimine ja ravi
www.vaktsiin.ee
www.hpv.ee
http://www.cancer.ee/?op=body&id=97&art=25
http://www.kasvaja.net/index.php?id=165
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt