Kas kõrvetada või mitte 01.11.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist!
Sooviksin teie arvamust lugeda.
Olen 29 a. 1 lapse (3,5a) ema,olnud 1 abort 10a. tagasi ja 2x munasarjapõletik, ühel korral päris tugev,mida raviti haiglas,see aga samuti 11a. tagasi.
Kevadel hakkas mul menstruatsiooni ajal suuri vereklimpe tulema,nii 3 kuu jooksul olid päevad ikka äga vererohked. Läksin suvel algul valvearsti juurde kontrolli,kes avatas,et mul emakakaelal väike marrastus ja suunas kolposkoopiasse,samuti võttis pap analüüsi. Vastused siis:PAP-LSIL ja HPV-negatiivne. Määrati küünalde ravi,peale mida tegin septembris kordus pap testi. See pidi natuke parem olema, aga ikkagi korrast ära,võeti uuesti lisaanalüüse. Kui need vastused kätte sain ütles arst,et kui rasestuda ei soovi siis kõrvetame kohe kui rasestuda soovite siis peale sünnitust. Kui küsisin,et mis analüüside vastustes kirjas,siis vastas arst,et teie ju nagunii nendest aru ei saa.
Nüüd loen aga siit vastuseid kõrvetamise kohta ja leidsin sellise vastuse: Kõrvetamist tänapäeval ei tehtagi kuI kael vajab ravi(tekkinud düsplastilised muutused kaelas), siis tehakse kaela konisatsaioon. Aluseks on kolposkoopial võetud biopsia ja eelnevalt võetud PAP analüüs. Minu teada minult pole keegi biopsiat võtnud,vähemalt keegi pole öelnud,et oelks võetud,kuna eeldan et mingi valu sellega kaasneks(mida pole ülevaatusel tundnud)siis arvan, et pole ka võetud.
Samuti leian netist,et kõrvetamine ei olevat enam soovitav, kuna sellega mõjutatakse vaid pindmist kihti ja alumised rakud võivad katte varjus märkamatult ebasoovitavas suunas areneda.
Miks siis minul kõrvetatakse ilma biopsiat võtmata? Kas muretsen ilmaasjata,või peaksin küsima teise arsti arvamust.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Täpse vastuse peaks Teile andma Teie raviarst, kes on Teid uurinud ja kes on võtnud mitmeid analüüse. Analüüse võetaksegi vaid selleks, et täpsustada seisundit ja diagnoosi.
PAP LSIL on patoloogiline analüüsi vastus, mis negatiivse HPV korral tuleb korrata (6-) 12 kuu möödudes.
LSIL ei ole näidustus emaka kaela konisatsiooniks, sest konisatsioon on operatsioon, millega eemaldatakse koonusekujuline ala emaka kaelalt. Sellega lüheneb emaka kael ja on risk raseduste katkemiseks. Asjatult ei peaks operatsioone tegema.
Biopsia on vajalik siis, kui kolposkoopial on muutused emaka kaelal.
Kui kardate vähki, siis rääkige sellest oma raviarstile.
Emaka kaela vähi vastu on olemas 2 erinevat vaktsiini. Miks Te ei vaktsineeri end? Küsige informatsiooni oma raviarstilt.
Emaka kaela vähi vastu on vaid 4 meedet:
-kasutada kondoomi
-külastada naistearsti
-mitte suitsetada
-vaktsineerida
Kasutage neid kõiki.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt