pruun veritsus 12.05.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr Väli,
käin juba tükk aega naistearsti juures, mureks pruun veritsus u nädal enne ja paar päeva peale menstruatsiooni. Olen andnud kõikvõimalikke analüüse, hiljuti avastati madala riskiga pap-viirus, millele otseselt ravi pole vaja teha. Siiski tegin kaks Polygnaxi-kuuri, millest polnud aga sugugi abi. Arst ütles, et kui ei aita, tuleb emakakaela kõrvetada. Kuidagi hirmutav on see kõrvetamine. Kas see mingeid lisakomplikatsioone ei too? Ega see ometi lastesaamist mõjuta? Tahaksin, et kõrvetamine oleks viimane võimalus. Mis Teie sellest asjast arvate?

Mia

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Mia! Ebaregulaarne menstruatsioon noorel naisel on tavaliselt healoomuline häire ja häired kaovad,kui tsükkel muutub ovulatoorseks.Kui probleem oleks emakakaelas,siis esineks pruun veritsus ka menstruatsiooniga mitte seoses,vaid näit.suguühte järgselt jne.Emakakaela kõrvetamiseks on kindlad näidustused ja sellele peaks eelnema kolposkopeerimine.Hormonaalsed uuringud verest võiks ära teha ja kui esineb anovulatoorne tsükkel,määrab günekoloog Teile ka ravi.Siis ei ole edaspidi probleeme ka lastesaamisega.