vana haavandi kõrvetamine 22.09.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Ma käisin kolposkoopias ja tekkisid suhtlemisraskused sealse arstiga. Ta ütles, et näeb vana haavandit ja seda on vaja kõrvetada. Haavandist oli viimati juttu rohkem kui 20 aastat tagasi, kahe sünnituse vahel, aga mul oli mulje, et pärast viimast sünnitust haavand kadus ja kogu lugu. Vahepealsed 20 aastat pole ükski arst sellest juttu teinud ja analüüsid on korras olnud.
Kolposkoopia arst oli suht järsu suhtumisega ega kavatsenud minuga midagi arutada. Ta võttis mulot allkirja, et "keeldun ravist", samas ei võtnud ta mingit proovitükki. Ma tahtsin oma günekoloogiga seda asja arutada, aga tema juurde on nüüd pikk järjekord, kus ma ootan.
Mu küsimus on, kas nii vana ja palja silmaga nähtamatut haavandit on mõtet nüüd kõrvetada. Ma olen 47. Olen nagu aru saanud, et selles eas igasugust jama võib tekkida, et kas on mõtet sorkida? Kas "kõrvetamine" (ma ei mäleta seda õiget väljendit, mingi laserravi) on ohutu, st ohutum kui vana haavandi pidamine? Olen internetist lugenud, et see pole väga piinarikas protseduur, kuid see arst oli kurja olekuga ja ei julgustanud kohe üldse mitte. Tänan teid.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui PAP on korras ja kolposkoopial on ka korras, siis emakaelaga ei pea midagi tegema. Olulised on analüüsid põletikule. Kõrvetamist tänapäeval ei tehtagi kuI kael vajab ravi(tekkinud düsplastilised muutused kaelas), siis tehakse kaela konisatsaioon. Aluseks on kolposkoopial võetud biopsia ja eelnevalt võetud PAP analüüs. Dr kadastik