fibroadenoom ja imetamine 02.09.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 29.a. naine ja 2003.a. avastati vasemast rinnast tükk. Diagnoosiks fibroadenoom. Tükki pole eemaldatud. Lähi ajal oleks plaan rasestuda ja siit tulenevalt ka minu küsimus. Et kas fibroadenoom võiks suureneda/väheneda raseduse ajal ja kas võib tulla probleeme imetamise ajal? Milliseid? Kas oleks parem enne rasedaks jäämist ära lõigata fibroadenoom ja kas operatsiooni järgselt võiks jääda võimalus, et tuleb probleeme raseduse/imetamise ajal?
Ette tänades,
Mari

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Mari!
Juhtivate mammoloogide-onkoloogide seisukoht kaasajal on, et healoomulisi moodustisi ei ole vajalik enamasti opereerida. Erandiks on väga suured ja häirivad healoomulised moodustised, mida eemaldatakse kosmeetilistel eesmärkidel.
Fibroadenoom rinnanäärmes on healoomuline moodustis, mis sõltub munasarja hormoonidest nagu emaka müoom.
Rasedus ja rinnaga toitmine on väga oluline ja kasulik ka fibroadenomatoosidele. Rinnaga toitmine kuni 10 kuud on "rinnavähi vastane" tegevus.
Kuna raseduse ajal on ülekaalus kollakeha hormooon, siis ta tasakaalustab östrogeene, mille liia tõttu ongi osadel naistel emaka müoomid ja rinnanäärmete fibroadenoomid. Naised, kes pole sünnitanud ja imetanud, kuuluvad rinnavähi riskigruppi.
Kahjuks Te ei nimetanud eelnevaid rasedusi, kui neid on olnud.
Kui Te ei hoidu ja ei rasestu 0,5 aasta jooksul, pöörduge viljatu paarisuhte kaebusega naistearstile uuringuteks.
G.Litter
www.naistearst.ee