rasestusvastased tabletid ja varajased paevad 24.07.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 22 aastane ja kasutan rasestusvastaseid tablette Marvelon. Enne nende kasutamist ei olnud mul menstruatsiooni 6 kuud, arvatavasti tanu tugevale fyysilisele koormusele ja madalale kaalule. Arst maaras mulle hormoontabletid ja parast nende votmist hakkasid mul paevad ja alustasin Marveloni votmist.
Esimese 3 kuu jooksul, mis ma neid tablette votsin, oli mul vahemalt 5 korda paevad. Katkestasin tablettide votmise 2 kuuks ja mu tsykkel oli normaalne, vahe 27 paeva ja paevad 3 - 4 paeva. Samas olin lopetanud aktiivse fyysilise tegevuse ka ka kaalust juurde votnud. Siiski otsustasin hakata uuesti tablette votma, sest mul tekkis pysipartner ja ma ei soovi rasestuda.
Esimesed 2 kuud oli koik korras ja paevad hakkasid 1-2 paeva parast tabletipaki loppemist. 3 kuul aga hakkasid paevad jalle 5 paeva enne 21 tableti loppemist. Seega votsin ainult 16 tabletti.
Millest see voib olla tingitud ? Kas tablettide rasestusvastane moju ikka kehtib, kuigi ma votsin neid vaid 16 paeva? Mida te soovitate teha (arsti juurde antud hetkel minna ei saa, sest ei viibi Eestis jargmised 2 kuud) ?

Ette tanades,

Liis

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Liis!
Kui Te ei soovi rasestuda, siis peab tarvitama antibeebipille nii rasedusest hoidumiseks kui ka menstruaaltsükli raviks skeemi 21+7 järgi.
Alanud veritsus ei ole põhjus tabletilehe lõpetamiseks. Sellega tekitate ise lisaks menstruaaltsükli häire. Kui veritsused hakkavad korduma 2-4 kuu jooksul, tuleb pöörduda naistearstile kaalumaks tablettide vahetust.
Iga veritsuse puhul tuleks välistada sugulisel teel levival haigused.
Soovitus: jätkake antibeebipille 7 päeva möödudes või oodake ära järgmise "menstruatsiooni" 1. päev, et alustada uut lehte. Skeem on ikka sama: 21 tabletti ja 7 tabletivaba päeva. Veritsuste ajal tuleks lisaks kasutada kondoomi.
G.Litter
www.naistearst.ee