PCOS, kolposkoopia 21.03.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 36 aastane. Sünnitasin 5 a tagasi, sünnitus kulges normaalselt. Mensihäired hakkasid pihta juba 18 aastaselt, sel ajal arstid ei teadnud, miks mul mensi pole- vähemalt need arstid ei teadnud, kelle juures mina käisin. Raviti hormoonsüstidega (1 kord), C- vitamiini annustega. Mens taastus mõneks ajaks aga hakkas üha harvemini käima, kuni umbes 25 aastaselt arsti vahetades määras uus arst mulle antibeebipillid, millede mõjul mens edasi toimis. Nii jäigi, sõin pille- oli mensi, jätsin pillid kõrvale- hakkas ka mens tasapisi ära jääma. Lapse sain siiski õnneks "kolmandal- neljandal proovimisel". Peale sünnitust paigaldati spriaal, mis aga paari kuu pärast ise välja langes. Mens hakkas taas ära jääma ja arst kirjutas jällegi antibeebipille välja. Siis aga sain trauma tagajärjel tromboosi jalga. Arst ütles, et enam beebipille ja hormoonravi ei tohi tromboosi tõttu saada. Nii hakkaski mul mens üha pikemate vaheaegadega käima. 6 kuud olid vahed, kuni viimati 2005 a jaanipäevapaiku oli väga suur verejooks, mis nõudis sekkumist. Mulle anti Dezamino-Oksitocin tablette- paar korda sain neid võtta, kui mens hakkas ära lõppema. Peale seda olin jälle mensivaba kuni sama aasta novembrini, siis tuli uuesti vererohke mens, mis aga ise järgi jäi seitsendal päeval. Peale seda pole mensi olnud. Enne käisin veel 2004 a detsembri lõpus arsti juures tavalises kontrollis (1 kord aastas käin), siis arst kontrollis kompamise kaudu emakat ja tuppe torgatud sõrm jäi veriseks. Arst ütles, et varsti tuleb mens aga ei tulnud enne kui jaanipäeval! Mullu sügisel olin aktiivne ujulaskäija ja korra eksisin- istusin palja pepuga lavale- pepuotsaga küll aga ikkagi. Kuu peale seda hakkas limavoolus suurenema ja jäigi suureks, eritus limatükke peale wc-s käiku paberiga pühkides. Arvasin, et seened, varem on need mul olnud, kuid tugeva sügelemisega. Seekord ei sügelenud midagi ja ei valutanud ka. Igaks juhuks kasutasin 1 korra Gyno- Travogen tupekuuli, mis oli mul varem valmis varutud. Arvasin, et kuu ajaga kaob suurenenud limavoolus ise ära aga ei kadunud. Arstile panin aasta algul järjekorda ja sain numbri alles selleks nädalaks. Arst võttis emakaelalt proove- verised proovid olid. Emakakael veritsevat, kuigi tupest verist eritist ei tule. Ultraheli näitas, et lähimal ajal mensi ka ei tule. Miskeid valusid mul pole, raskustunnet ka mitte. Määrati kolposkoopia, sinna saab alles mais. Mind teeb murelikuks, miks emakakael veritseb? Kas see võis veritseda juba siis- 2004 a lõpust siiamaani? Limavooluse suurenemise vastu hakkan kasutama Flagyli. Tahan teada, kas mingti hormoonravi ei tohi kasutada mensi lõppemise puhuks. Ka piinab mind suurenev karvakasv nii näol, kui kehal.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
menstruatsioonitsükli regulatsiooniks on peale pillide ka teisi võimalusi. Tromboosi tõttu on pillid vastunäidustatud, küll võib aga kasutada teisi preparaate. Menstruatsioonitsükli häirete põhjusi on erinevaid, harvade menstruatsioonide põhjuseks võib olla polütsüstiliste munasarjade sündroom. Viimase korral on tüüpiline ka suurenenud karvakasv.
Eeldatavasti on tehtud ka hormooanalüüsid, kuna see probleem on Teil olnud juba pikka aga.
Veritsus emakakaelast võib olla seotud emakakaela põletikuga, sellele viitab ka limane voolus. Igal juhul on vajalik teha analüüse, mille põhjal välja selgitada põletikutekitaja, samuti on oluline PAP analüüs muutuste hindamiseks emakakaela rakkudes. Sageli võib peale PAP analüüsi võtmist tekkida vähene veritsus emakakaelast, see ei viita alati probleemile.
Praegu on oluline ära oodata analüüside tulemused, vastavalt nendele määratakse siis ka ravi. Mis puutub saunalaval istumisse, siis sellisel moel suguteede põletikku nakatumine on väga ebatõenäoline.