ikka naistehädad 13.09.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul on üks kummaline probleem ja pole nagu põhjust leidnudki.Praegu olen küll 50 kuid hädad on alanud palju varem,40 eluaasta kandis.Nimelt tekib mõnikord päevade ajal tugev vereritus just siis kui ta peaks nagu hakkama juba ära lõppema.Paar päeva on ikka nii kuis peab aga siis järsku lööb korgi pealt ära.Mulle on tehtud puhastus vist kolmel korral ja kord pääsesin haiglast ainult süstidega.Viimane kord tehti puhastus 2004 aasta aprillis Pelgulinnas ja siiani polnud vigagi. Nüüd paaril viimasel kuul on jälle vana laul.Eks ikkagi hakkab tunda andma iga -tsükkel hakkab muutuma lühemaks.Tunnistan et olen veidi vist paaniline- kui juba häire käib, panen haiglasse.Takkajärgi tundub et jääks ehk pidama ka sekkumiseta aga mine sa tea.Igatahes väga tüütu nähtus.Ja miks ta tekib just siis kui asi peaks ühele poole saama?Tore oleks Teie arvamust kuulda.Suur tänu

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
Menopaus, s.t. viimane menstruatsioon, on keskmiselt 51-aasta vanuses. Enne menopausi tekib 1-2 aasta jooksul sageli menstruaaltsükli kõikumisi, enamasti on menstruatsioonid harvemad , kuid võib esineda ka suurema vereeritusega ebaregulaarseid menstruatsioone. Selle põhjuseks on üleminekuea perioodil tekkivad hormonaalsed muutused: östrogeenide(naissuguhormoonide) tase langeb. Kuna Teil on tehtud emakaõõne prooviabrasioon ja selle vastus on olnud ilmselt korras, siis on selliste veritsuste põhjused hormonaalsed. Et üleminekuea perioodil tsüklit korrigeerida, kasuatakse hormoonasendusravi(HAR). Selle raviga saavutatakse enne menopausi regulaarne tsükkel ja kaovad teised üleminekuperioodi vaevused:kuumahood ,ülemäärane higistamine , unehäired jm. Soovitan HAR ravi osas oma arstiga konsulteerida.