anovulatoorsed tüklid 24.01.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Kasutasin kaks aastat rasestumisvastaseid tablette, alguses Logestit, pärast Merciloni. Lõpetasin tablettide võtmise sooviga last saada juulis. Esimene tsükkel oli 40 päeva ja peale seda ka ebaregulaarseks jäänud. Üritasin ovulatsiooni aja teada saamiseks mõõta basaali, kuid see ei andnud tulemusi ning pöördusin arsti juurde. Ultraheli põhjal ütles arst, et munarakke küll on, kuid kõik liiga väikesed ning määras duphastoni skeemiga 5 tbl alates 16 tsükli päevast. Duphaston ajas tsükli hoopis sassi 15-28 päeva ning ovulatsiooni ei suutnud ma siiski tuvastada. Siis sain teada oma kunagise arsti (ta läks minu polikliinikust minema ja ma polnudki tema asemele omal arsti leidnud) vastuvõtu koha ning pöördusin tema poole. Sama tulemus ultrahelis. Ta pakkus võimalikuks variandiks paar kuud rasestumisvastaseid tablette kasutada, et munasarjadel puhata lasta.

Milliseid ravivõimalusi on veel? Duphastoni määramisest ma ei saanud aru - ravimiinfost lugesin, et see on tsükli reguleerimiseks ning raseduse toetamiseks? Ja kui mul pärast rasestumisvastaste tablettide ärajätmist pole ov olnudki, kuidas uuesti paarikuuline tablettide võtmine nüüd soodsalt mõjuma peaks?

Ja mis on nn laiskade munasarjade põhjuseks? Kas selles mõni hormoon süüdi või ....?

Olen 27 aastane, varasemaid rasedusi pole olnud, samuti pole olnud suguhaiguseid.

Ette tänades

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Siin on tegemist üsna tavalise pillide lõpetamisel tekkinud m.tsükli häirega.Senine ravi,mis Teile tehtud ,on üldkasutatav skeem proovimaks m.tsüklit reguleerida.Midagi ebanormaalset siin ei ole.Soovitaksin Teil 3 kuud täiesti ilma ravita olla ja kui m.tsükkel ei reguleeru,pöörduge oma günekoloogi poole sooviga määrata vereseerumis hormoonid ja kontrollida ultrahelis emaka limaskesta paksust. Edu soovides,Maie Väli