pillid Femoden ja valusad rinnad 05.01.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 35-aastane mittesuitsetav naine, 2 last. Olen tarvitanud ~3 aastat Femodeni tablette. Tsükkel on käinud nagu kellavärk. Kadunud on menseseaegsed tugevad kõhuvalud ja verehulk on väiksem. Kõrvalmõjudeks on olnud põhiliselt väsimus, kuid kas see just tablettidest on, ei ole kindel. Detsembris aga hakkasin tundma valu rindades, algul ainult vasakus, hiljem mõlemas. Sellised torkivad valud ja ka katsudes oli tunda väga valusaid kohti rindade välis-ja allkülgedel. Tükke nagu ei avastanud käega katsudes. See kestis nii enne mensese nädalat kui ka pärast, kokku ~ 1 kuu. Rasedustest oli negatiivne, antibiootikume pole võtnud, tablette pole vahele jäänud. Perearst arvas, et sellsed valud võivad olla tablettidest ja võiks tablette vahetada. Andis igaks juhuks ka mammoloogile saatekirja.

Nüüd mõned konkreetsed küsimused:
1. Kui selline valu on tablettidest, siis miks see alles nüüd välja lõi? Tabletid peaksid hormonaalse süsteemi ju kontrolli all hoidma.
2. Kas hoopis tööstress võib rindade valulikkuse põhjuseks olla?
3. Mida teeb mammoloog, kui mul peaks vastuvõtuajaks (20.01) valu mööduma?
4. Milliseid teisi tablette ma võiksin proovida? Kunagi võtsin Triregoli, kuid need tekitasid suuri peavalusid.
5. Mul on kahjuks välja ostetud 4 kuu varu Femodeni, vaevalt apteek neid tagasi ostab. Oma peaga mõtlen nii, et võtaks siiski edasi ja jälgiks olukorda.

Vastust oodates
Tiia

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere, Tiia,
Pillide üheks kõrvalmõjuks on rindade valulikkus. Organismi hormonaalne tasakaal on palju seotud organismi üldseisundiga, seega on stressi mõju kindlalt olemas.
Mammoloog palpeerib rindu ja otsustab, kas on vaja lisauuringuid(ultraheli) teha.
Isiklikult arvan, et tegu on pillide toimega ja soovitan vahetada Femodeni väiksema hormoonisisaldusega pillide (Logest) vastu. Allesjäänud pillid võiks ikka enne ära kasutada.
K.Seemen