korrapäratu tsükkel 11.07.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Lõpetasin eelmise aasta septembris Minulet pillide võtmise sooviga rasestuda. Esimene tsükkel peale pille oli 55 päeva, järgmine 105 päeva, siis 60, praegu kestab siis septembrist alates neljas tsükkel, käimas 70-s päev. Detsembris käisin ka günekoloogi juures, kus tehti analüüsid põletike suhtes (kõik oli korras). Arst rahustas mind, et aasta peale pille võib menses ka puududa, nii et poleks nagu probleemi? Samas tsükli vältel aegajalt tunnen päevade-eelseid valusid alakõhus, vahel on rinnad valulikud paari nädala vältel. Kevadel oli esimest korda elus veel ka tupeseen. Igapäevaselt on suhteliselt rohke valge voolus, millel pole paha lõhna.
Pille hakkasin võtma aasta peale esimest sünnitust ja võtsin 6 aastat. Regulaarset tsüklit pole kunagi olnud, tavaliselt kõikus see enne last 35-45 päeva vahel, peale sünnitust oli ka paaril korral enne kui pille võtma hakkasin.
Esimene rasedus tuli alles ravi tagajärjel, peale pooleaastast soovi rasestuda tehti uuringud (vereproovid, korduvad ultrahelid, röntgenipildid peast) ja kohe esimese ravikuuri järel rasestusin. Ei mäleta enam täpselt, mis oli probleemiks ametlikult, või mis ravimit võtsin. Pole ka enam seda polikliinikut Tartus, kus tol ajal käisin.
Augustis on nüüd uus vastuvõtuaeg günekoloogi juurde. Eelmisel korral tundus mulle arsti suhtumine kergelt pealiskaudne, et alles te pillid lõpetasite ja mis siis mis enne on olnud. Mida ma võiksin ise paluda arstilt, et ei läheks jälle nii, et tulen vastuvõtult teadmisega, et põletikke pole ja aasta pillidest saab ka alles septembris mööda? Ja kui sedagi peetakse normaalseks, et aasta jooksul normaalne nainegi ei pruugi rasedaks jääda, siis kas minu puhul on nii, et 12 tsükli järel mitte rasedaks jäämist alles on põhjust uurida? (sellises tempos siis peaksin muretsema alles 5 aasta pärast?).
Ette tänades vastuse eest,
29-aastane naine.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere!Kahjuks pean Teile ütlema,et menstruatsiooni ärajäämine peale pikaajalist pillide tarvitamist on kaunis sage nähtus,eriti naiste seas,kellel oli varem ebaregulaarne menstruatsioon.Kui nüüd lähete uuesti günekoloogi juurde,paluge,et Teil määrataks ära vereseerumis horoonide sisaldus.Eriti tähtsad on ovariaalsed steroidhormoonid-östradiool,progesteroon ja testosteroon.Siis on näha,kas ravile tuleb lisada östrogeenseid komponente või gestageenseid komponente.
Farmakoloogilistestelt omaduselt on vanemate uuemate gestageenidega preparaadid pisut erinevad ,neid nüansse saab patsiendi hüvanguks ära kasutada.