Polütsüstilised munasarjad 20.11.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mure selles, et viimane ovulatsioon oli aprilli alguses, seega 7 kuud ei ole ovulatsiooni olnud.

Varasemalt on mul menstruatsioon olnud korrapäratu (ovulatsioonide vahe oli vahepeal ~60 päeva). Selleks, et menstruatsioonitsükkel oleks korrapärane tarvitasin pille "Yasminelle". Pillid mõjusid ja muret polnud.
Eelmise aasta novembris lõpetasin pillide võtmise, sest tahtsin anda endale võimaluse lapse saamiseks. ~3 kuud kasutasin raseduse vältimiseks kondoomi, et keha saaks pillidest taastuda. Veebruarist olen olnud avatud võimalusele rasestuda. Peale pillide ära jätmist kuni aprillini oli ovulatsioon regulaarne. Viimane ovulatsioon oli aprilli alguses. Nüüd ei ole 7 kuud ovulatsiooni olnud.
Juunist septembrini tegin väga mitmeid rasedusteste lootuses, et olen rase, aga test oli koguaeg negatiivne. Võtsin suures hirmus günekoloogiga ühendust ja sain oktoobriks aja. Varasematel vastuvõttudel küll kuulsin, et tsükkel on ebaregulaarne, sest hormoonide tasakaal on paigast ära ja visuaalse vaatluse hinnangul võis natukene oletada ka polütsüstiliste munasarjade sündroomi (kurrulisus). Kuid 6 kuud tundus juba liiga õudne. Oktoobris günekoloogi vastuvõtul andsin vereproovi, analüüsist selgus, et meessuguhormooni tase on tõusnud ja see viitab polütsüstilistele munasarjadele. Mingisugust ravi mulle ei määratud, sest soovin rasestuda. Veel soovitati, et mu abikaasa võiks ka arsti juures ära käia, enne kui minuga edasi tegelema hakatakse (kuid see kõik võtab aega). Kui ma ei sooviks rasestuda, siis oleksin saanud kombineeritud pillidele retsepti ja oleksin nendega menstruatsiooni esile kutsunud.
Praegune mure ongi selles, et mida ma ikkagi edasi peaksin tegema? Ootama, et kas jään rasedaks või äkki kunagi hakkab ovulatsioon? Võibolla ovulatsiooni ei tulegi lähikuudel, sest oktoobri vastuvõtul ei olnud sellest märke. Kardan, et ovulatsiooni ootamine võib teha mu tervisele liiga (süveneb võimalus viljatuseks ja/või raskemateks haigusteks)

Inimene.ee lehelt lugesin, et rasestumissoovil püütakse ovulatsioon hormoonraviga esile kutsuda ning naine rasestub tavalisel moel (http://www.inimene.ee/haigused-ja-seisundid/list/haigused-ja-seisundid/polutsustilised-munasarjad-799). See tundub mulle täitsa talutav variant, kuid ma ei mõista, miks mul ovulatsiooni esile ei kutsuta ja lastakse oodata... Praegu teebki kõige enam muret see, et mul ei ole ovulatsiooni olnud, rasestumine on teisejärguline, sest isegi paaridel kes on nö "terved" võib see üle aasta aega võtta.

Palun andke nõu, sest olen päris närvis ja mures oma tervise pärast. Ei taha, et juhtuks nii, et praegune ootamine teeks mu tervisele kahju.

Lisaks mainin siin ära selle, et kuna mu emal oli emakakaelavähk, siis kardan, et mul on selleks vb eelsoodumus ja see hirmutab mind.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, teile sobiks tõesti ovulatsiooni stimulatsioon, kuid selleks peab olema mees uuritud. Ei ole mõtet enne stimuleerida (seda ei tehta lõpmatuseni), kui mehe kohta info puudub. Meestearstile suurt järjekorda pole, seega on oluline mehe sperma analüüs ja ka uuring põletikele.- . DR Kadastik