HPV ja spiraal 22.09.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Sünnitasin peaaegu 3 kuud tagasi oma teise lapse. Rohkem lapsi ei soovi ja rasestumisvastase vahendina soovisin ise hormoonspiraali. Kuu tagasi tegi günekoloog kõik analüüsid, PAP oli korras, kuid HPV oli positiivne, tüvi 16. See tüvi on mul olnud juba aastaid olemas, olen käinud paar korda kolposkoopias, kuid seal midagi ebanormaalset leitud pole. Nii olengi vaid 2x aastas uutel analüüsidel käinud.
Ka seekord ütles arst, et võiksin oma südamerahustuseks kolposkoopiasse minna, enne seda pani aga mulle Mirena paigaldamiseks vastuvõtu aja, et see ei ole vastunäidustatud HPV korral ega ka takistuseks kolposkoopia tegemisel.
Olen ikkagi natuke segaduses, et kas hormoonspiraal võib kuidagi seda HPVd mõjutada või kas need 2 sobivad üldse omavahel kokku? Kas peaksin enne spiraali paigaldamist siiski kolposkoopia vastused ära ootama? (äkki sealt selgub vajadus nt konisatsiooniks, siis vist eemaldatakse kallis spiraal nagunii??).
Mida ise soovitaksite imetavale naisele rasedusest hoidumiseks (peale kondoomi)?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 33-aastane.
Eestis kehtib nüüd uus Eesti Naistearstide Seltsi poolt kinnitatud ravijuhend:
http://emakakaelajuhis.weebly.com/
EMAKAKAELA, TUPE JA VULVA VÄHIEELSETE MUUTUSTE DIAGNOOSIMINE, JÄLGIMINE JA RAVI
HPV -VASTASE VAKTSINEERIMISE SOOVITUSED
Juhendi eesmärgiks on tagada emakakaela vähieelsete muutuste diagnoosimise, jälgimise ja ravi ühesugused tõenduspõhised põhimõtted Eestis. Juhend on suunatud naistearstidele, onkogünekoloogidele, sünnitusabi ja günekoloogia eriala residentidele, perearstidele, naha-ja suguhaiguste arstidele ja ämmaemandatele.

Soovitatakse üht kahest võimalusest (B):
≥ 30a HPV-positiivsete ja Pap-testis NILM või Pap-test teadmata naiste jälgimine
*suunata naine kohe kolposkoopiale, kui tulemus on HPV16/18-positiivne ja Pap-testis NILM;
*HPV16/18-positiivse naise võib suunata kolposkoopiale Pap-testi etappi läbimata
*korrata mõlemat testi 12 kuu pärast:

Arst, kes teie kliinikut näinud on, saab valida nende võimaluste vahel.
Aga teid nägemata olen teiega nõus, teha ära vajalikud uuringud, siis ESS Mirena, kindlasti vaktsineerimine ja sõeluuringud:
http://www.haigekassa.ee/ennetus
Kui ESS Mirena aeg 5 aastat saab täis võite kaaluda munajuhade sulgemise või vasektoomia võimalust, kuna spiraalide niidid võivad mõjutada emaka kaela ja tekitada endotservitsiiti ja tservitsiiti.

Imetavale emale sobivad minipillid, uuem on Desirett, vajalik ordineerida retsept.

Galina Litter naistearst.ee Pirita Perearstikeskuses