Gardnerella 08.01.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Gardnerella? sain raviks 10 päeva metronidazol`i. Korduv analüüs näitas endiselt bakterit. Doktor määras sama ravi uuesti 10 päevaks.
Tütre( 2,5 aastane) analüüs andis samuti vastuseks - gardnerella. Doktor määras ka talle Metronidazoli. Ma ei ole veel alustanud ravi ei tütrel ega ka enda teistkordset antibiootikumikuuri. Kuidas see sai lapsele üle kanduda? Sünnituse käigus? Kas üldse on põhjust selle bakteri pärast sellist antibiootikumikuuri läbi teha? Internetist lugedes on väga vastakaid arvamusi selles osas.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 34-aastane.
Vastab tõele: probleemil on mitmeid nimetusi: bakteriaalne vaginoos, Gardnerella Vaginalis, gardnerelloos jm.
Kuna ma ei ole teid kunagi näinud ega ei tea anamneesi ega ei näe kliinikut, siis on vastus soovituslik ja teoreetilist laadi.
Soovitused:
1) kasutage intiimhügieeniks apteegi uusimaid ja võimalikult madala pH-ga intiimpesuvahendeid vähemalt 2x ööpäevas, kindlasti peale vahekorda;
2) vahetage iga päev aluspükse;
3) apteegi käsimüügis on uued ja head tupekuulikesed Ecocilllin tupe pH reguleerimiseks; hoidke neid külmkapis ja asetage ööseks tuppe kaebuste puhul, peale vahekorda ja peale menstruatsiooni;
4) kui eelnevast käsimüügi ravist ei piisa, kaebused korduvad sagedamini kui üks kord kvartalis või kui kaebused on ka partneril, siis on raviks retseptiravimid: Arilin koos partneri(te)ga või Dalacin koos partneri(te)ga;
5) oluline on selgitada põhjus: kui teil on emakasisene spiraal või emakasisene süsteem, mõelda selle väljutamisele, kuna spiraalidega naistel on sageli halvalõhnaline voolus nn. fish smell- BV-bakteriaalne vaginoos; Kontrollida perearstil või omal soovil www.laborid.ee hemoglobiin veres ja veresuhkur, suitsetajatel ka ferritiin;
5) loobuge suitsetamisest, kui suitsetate;
6) kasutage toiduks maitsestamata jogurtit ja happepiima tooteid; need sobivad raviks rahvameditsiinis;
Tütart ei peaks traumeerima vanema(te) probleemi pärast ja võib-olla ravima, õpetage õigeid hügieeniharjumusi: pesta välisgenitaale 2x päevas intiimpesuvahendiga, vahetada iga päev aluspükse.
Välistada tuleks lapse puhul kasuistika, väärkohtlemine jm. Abiks on lastehaigla psühholoog.
Oluline on teie otsus, kas soovite veel kunagi sünnitada. BV on ohtlik rasedatele, raseduste iseeneslike katkemiste ja enneaegsete sünnituste põhjustajana.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt